ପେଟ କମାଇବାକୁ ପାନୀୟରେ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ ଏପରି ଡ୍ରିଙ୍କ୍ସ

Spread the love

ଯଦି ଆପଣ ବଢିଯାଇଛି ପେଟ । ପେଟକୁ କମାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ? ଯେତେ ଯାହା କଲେ ବି କମୁନି । କରିବାର ନାମ ନେଉ ନାହିଁ । ତେବେ ଆପଣ ବୋଧହୁଏ ନିଜ ଅଜାତରେ ଏମିତିକିଛି ଭୁଲ କରିଦେଉଛନ୍ତି । ହୁଏତ ଜାଣିଶୁଣି ଏମିତି କରୁଛନ୍ତି ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ଓଜନ କମୁନି ।

କେବଳ ଓଜନ ବଢୁନି ତା ସହ ପେଟ ବି ବହୁତ ବଢି ବଢି ଯାଉଛି । ଏଥିରୁ ଜଣାପଡୁଛି ଆପଣଙ୍କର ପାନୀୟ ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ଅଭ୍ୟାସ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଓଜନ ବଢାଇବାରେ ଦାୟୀ । ଯଦି ଆପଣ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କିମ୍ବା ପେଟର ଚର୍ବିକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଡ୍ରିଙ୍କସରେ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ ଏମିତି କିଛି ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା:

କେମିତି କମିବ ଓଜନ?
ଯଦି ଆପଣ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ମିଠା ଖାଇବା ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଆପଣଙ୍କ ପାନୀୟରେ ଚିନି ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣ ଫଳ ରସ ପିଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଚିନି ସହିତ ପ୍ୟାକେଜ୍ ହୋଇଥିବା ଫଳ ରସ ପିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । କେତେକ ଫଳ ରସରେ ଅଧିକ ପରିମାଣର ପ୍ରାକୃତିକ ଚିନି ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ । ତେଣୁ ଫଳ ରସକୁ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ ମିଠାକୁ ନାଁ:
ଯଦି ଆପଣ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ ମିଠା ମିଶାଇ କୌଣସି ପାନୀୟ ସେବନ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଅଭ୍ୟାସକୁ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ । ସେସବୁକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରଖନ୍ତୁ । ଥଣ୍ଡା ପାନୀୟ ଏବଂ ସୋଡା ପିଇବା ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ ।

ପାନୀୟ ଅଭ୍ୟାସ:
ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ମୂଳ କାରଣ ହେଉଛି ଆମର ଜୀବନଶୈଳୀ ତଥା ଆମର ଖାଦ୍ୟ । ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ବସିବା । ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପେଟ ଉପରେ ଅଧିକ ଦେଖାଯାଏ । ପେଟର ଚର୍ବି କମାଇବା ପାଇଁ, ତୁମର ଜୀବନଶୈଳୀ ଏବଂ ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ସହିତ ପାନୀୟ ଅଭ୍ୟାସକୁ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏଠାରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି କିଛି ଟିପ୍ସ ଏବଂ ଏପରି କିଛି ପାନୀୟ ଅଭ୍ୟାସ ସହିତ ଜଡିତ ପାନୀୟ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ । ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ପୃଥଳକାୟ ବଢୁଥିବା ପେଟକୁ କମାଇପାରେ ।

ପ୍ରୋଟିନ୍ ପାନୀୟ ପିଅନ୍ତୁ:
ଆପଣଙ୍କର ଦୈନନ୍ଦିନ ଖାଦ୍ୟରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ସେକ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ । ଏହି କାରଣରୁ ଶରୀର ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପରିମାଣର ପ୍ରୋଟିନ୍ ପାଇଥାଏ । ପେଟ ଖାଲି ରହେନି । ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ମିଳିଥାଏ । ଯାହାକି ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ଏକାଥରେ ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ପାନୀୟ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁନି:
ଯେ କୌଣସି ପାନୀୟ ହେଉ । ଏକାଠି ଅତ୍ୟଧିକ ମଦ୍ୟପାନ ହେତୁ ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ଭୟ ଅଛି । ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ୨ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୫ରୁ ଅଧିକ ପାନୀୟ ପିଇଥାଏ । ତେବେ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପକ୍ଷେ ବହୁତ କ୍ଷତିକାରକ । କାରଣ ବିୟର ଏବଂ କୋଲ୍ଡ ଡ୍ରିଙ୍କସ ଓଜନ ବଢାଇବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

ମୃଦୁ ପାନୀୟ କେତେ ହାନିକାରକ:
ଯଦି ଆପଣ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ କିଛି ଖାଇବା ଜାରି ରଖନ୍ତି । ତେବେ ଏହାକୁ ହ୍ରାସ କରନ୍ତୁ । କାରଣ ଏହା ଓଜନ ବଢାଇବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏକ ସାଧାରଣ ମୃଦୁ ପାନୀୟରେ ୬୦ ଗ୍ରାମ ଚିନି ରହିଥାଏ । ଯାହା ୪ଖଣ୍ଡ ହ୍ୱାଇଟ୍ ବ୍ରେଡ ସହ ସମାନ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *