ବିହାରରେ କୁଳପତି ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଶିବପୁଜନ ସହାୟ ସ୍ମୃତି ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ

Spread the love

ଜୟପୁର : ପାଟନାଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବିହାର ହିନ୍ଦୀ ସାହିତ୍ୟ ସମ୍ମିଳନୀର ୪୨ତମ ସମ୍ମିଳନୀ ଅବସରରେ ବିହାର ରାଜ୍ୟପାଳ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱନାଥ ଆର୍ଲେକରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ମାନିତ ପ୍ର. ଚକ୍ରଧର ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରିବା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଗତ ୧୦ ମଇ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଏକାଡେମିକ ଓ ପ୍ରଶାସନ ଉପଦେଷ୍ଟା ପ୍ରଫେସର ସୁଧେନ୍ଦୁ ମଣ୍ଡଳଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ହିନ୍ଦୀ ଭାଷା ଓ ସାହିତ୍ୟର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ଦିଗରେ ତାଙ୍କର ମୂଲ୍ୟବାନ ଅବଦାନ ପାଇଁ ପ୍ରଫେସର ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କୁ ସମ୍ମିଳନୀର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡ. ଅନିଲ ସୁଲଭ ଓ ଅନ୍ୟ ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ମାନ୍ୟବର ରାଜ୍ୟପାଳ ସମ୍ମାନଜନକ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଶିବପୁଜନ ସହାୟ ସ୍ମୃତି ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ କରିଥିଲେ । ଉକ୍ତ ସମ୍ମିଳନୀ ରେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଦୁଇ ଅତିଥି ପ୍ରଫେସର ଡ. ଜେବି ପାଣ୍ଡେ ଓ ଡ. ହେମରାଜ ମୀନାଙ୍କୁ ଯଥାକ୍ରମେ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ନାଥ ଶର୍ମା ଓ ରାଜା ରାଧିକା ରମଣ ପ୍ରସାଦ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଫେସର ମଣ୍ଡଳ ପ୍ରଫେସର ଚକ୍ରଧର ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଫେସର ଏସ୍ କେ ପାଲିତା ଡ. ଜେବି ପାଣ୍ଡେଙ୍କୁ ଓ ପ୍ରଫେସର ଏନ୍ ସି ପଣ୍ଡା ଡ. ହେମରାଜ ମୀନାଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରିଥିଲେ ।

ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ର. ମଣ୍ଡଳ କହିଥିଲେ ଯେ କୁଳପତି ପ୍ର. ତ୍ରିପାଠୀ, ଡ. ଜେବି ପାଣ୍ଡେ ଓ ଡ. ହେମରାଜ ମୀନାଙ୍କ ସମ୍ମାନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ସମ୍ମାନ । ବିହାର ମାଟିରେ ଓଡ଼ିଶା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଏହି ତିନି ବିଶିଷ୍ଟ ଶିକ୍ଷାବିତ ତଥା ସାହିତ୍ୟିକ ଓଡ଼ିଶାର ଗାରିମା ଆଣିଥିବାରୁ ଆଜି ଏହା ଅମପାଇଁ ଏକ ଗର୍ବ ଓ ଗୌରବର ଦିନ ଅଟେ । କୁଳପତି ଓ ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ଜଣ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ସମ୍ମାନରେ ଆମେ ଆନନ୍ଦିତ ଓ ଉତ୍ସାହିତ ବୋଲି ଡ. ଏସ୍ କେ ପାଲିତା କହିଥିଲେ । ପ୍ର. ଏନ୍ ସି ପଣ୍ଡା ମଙ୍ଗଳାଚରଣ ପାଠ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇବା ସହ ଏହା ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଗୌରବର ମୁହୂର୍ତ୍ତ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ପ୍ର. ହିମାଂଶୁ ମହାପାତ୍ର କହିଥିଲେ ଯେ, ପ୍ରଫେସର ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ଏକାଡେମିକ ଉତ୍କର୍ଷତା ଦ୍ୱାରା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ସମୁଦାୟ ବହୁତ ପ୍ରେରିତ ହୋଇଛି ।

ଏହି ଖୁସିର ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ପ୍ରଫେସର ତ୍ରିପାଠୀ କହିଥିଲେ ଯେ ଜଣେ ମଣିଷ ତାର ସାଙ୍ଗ-ସାଥୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଚିହ୍ନି ହୁଏ । ଏହି ଚତୁରପାର୍ଶ୍ୱ ମଣିଷର ଜୀବନ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତର ଖ୍ୟାତିକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ । ତେଣୁ ସମସ୍ତେ ସାଂସ୍କୃତିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ସହିତ ଏକ ଭଲ ସାଙ୍ଗ-ସାଥୀରେ ଜୀବନ ବିତାଇବା ସହ ଦେଶ ନିର୍ମାଣରେ ଯୋଗଦାନ କରିବାକୁ ସେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ । “ଆମକୁ ଏକାଠି ହୋଇ ସମଗ୍ର ହୃଦୟ ଓ ଆତ୍ମା ସହିତ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ବିକାଶ କରିବାକୁ ହେବ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଆଉ ଜଣେ ମହାନ ହୋଇପାରିବା, ସେତେବେଳେ ଆମେ ସଫଳତାର ଶୀର୍ଷରେ ରହିବୁ” ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ । ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଭାଗ ଓଡ଼ିଶାର ବିକାଶରେ ନେତୃତ୍ୱ ନେବାକୁ ସେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଶିକ୍ଷାବିତ୍ ସମୁଦାୟଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ । ଏହି ଅବସରରେ ସେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କୃଷି, ଜଙ୍ଗଲ ପରିଚାଳନା ଏବଂ ଗୋପାଳନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ କରିବ ।

ଡକ୍ଟର ଜେବି ପାଣ୍ଡେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୌରବ ସେତେବେଳେ ଆସିଥାଏ ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଅନୁଭବ କରିଥାଉ ଯେ ଆମେ କିଛି କରିଛୁ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ବିଶ୍ୱ ଅନୁଭବ କରେ ଯେ ଆମେ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛୁ ସେତେବେଳେ ଆମେ ସମ୍ମାନ ପାଇଥାଉ । ଡ. ହେମ ରାଜ ମୀନା ବିହାର ହିନ୍ଦୀ ସାହିତ୍ୟ ସମ୍ମିଳନୀକୁ କୃତଜ୍ଞତା ଜ୍ଞାପନ କରିଥିଲେ । ଡ. ରୁଦ୍ରାଣୀ ମହାନ୍ତି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ପରିଚାଳନା କରିଥିବା ବେଳେ ଜନସମ୍ପର୍କ ଅଧିକାରୀ ଡ. ଫଗୁନାଥ ଭୋଇ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ । ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷକ ଓ କର୍ମଚାରୀ  କୁଳପତି ପ୍ର. ଚକ୍ରଧର ତ୍ରିପାଠୀ, ଡ. ହେମରାଜ ମୀନା ଓ ଡ. ଜଙ୍ଗବାହାଦୁର ପାଣ୍ଡେଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇବା ସହ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଥିଲେ । ଜନସମ୍ପର୍କୀୟ ଅଧିକାରୀ ଡ. ଫଗୁନାଥ ଭୋଇ, ସ୍ୱଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *