ଜାତୀୟପ୍ରତିରକ୍ଷାବିଜ୍ଞାନ ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତି

ଶତ୍ରୁ ବିମାନକୁ ନଷ୍ଟ କରିବ ସ୍ୱଦେଶୀ ପ୍ରଣାଳୀରେ ବିକଶିତ ଆକାଶ-ଏନଜି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭରତ ଡାଇନାମିକ୍ସ ଲିମିଟେଡ୍ (ବିଡିଏଲ୍) ଆକାଶ ଏନଜି ମିସାଇଲ୍ ସିଷ୍ଟମର ପ୍ରଥମ ରେଡିଓ ଫ୍ରିକ୍ୱେନ୍ସି ସିକର୍ (ଆରଏଫ୍ ସିକର୍) DRDO କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛି । ଏହା ସହିତ, ବିଡିଏଲ୍ ଆରଏଫ୍ ସନ୍ଧାନକାରୀ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା ସହିତ ବିଶ୍ୱ କମ୍ପାନୀର ଏକ ଏକ୍ସକ୍ଲୁସିଭ୍ କ୍ଲବରେ ଯୋଗ ଦେଇଛି । ଏହି ରେଡିଓ ଫ୍ରିକ୍ୱେନ୍ସି ସିକର୍ ସଫଳତାର ସହିତ ନୂତନ ପିଢିର ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ ବାୟୁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଆକାଶ ଏନଜିକୁ ଯେକୌଣସି ଶତ୍ରୁ ବିମାନ ନଷ୍ଟ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲକ୍ କରିପାରିବ ।

ଡିଆରଡିଓ (DRDO) ୨୧ ଜୁଲାଇରେ ରେଡିଓ ଫ୍ରିକ୍ୱେନ୍ସି ସିକର୍ ବିନା ଆକାଶ-ଏନଜି ମିସାଇଲକୁ ସଫଳତାର ସହ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିଲା ​​କିନ୍ତୁ ୨୩ ଜୁଲାଇରେ ଓଡିଶା ଉପକୂଳର ଚନ୍ଦିପୁର ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ଟେଷ୍ଟ ରେଞ୍ଜରୁ ଏକ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଏକ ସ୍ୱଦେଶୀ ବିକଶିତ ଆରଏଫ୍ ସିକର୍ ଫିଟ୍ କରିଥିଲା। ଆରଏଫ୍ ସିକର୍ ଆକାଶ-ଏନଜିକୁ ଏକ ଉଚ୍ଚ ଗତିର ମାନବ ବିହୀନ ବିମାନକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରି ସଫଳତାର ସହ ଟାର୍ଗେଟ ଲକ୍ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଭେଦ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ନିରନ୍ତର ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରାଇଥିଲା। ଆକାଶ-ଏନଜି ଅସ୍ତ୍ର ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଉଚ୍ଚ ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସ ଏବଂ ନିମ୍ନ ରେଡାର କ୍ରସ୍-ସେକ୍ସନ୍ (RCS) ସହିତ ଉନ୍ନତ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନକୁ ଅଟକାଇବା ପାଇଁ ବିକଶିତ କରାଯାଇଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଏହା ପ୍ରଥମେ ଜାନୁଆରୀ ୨୫ ରେ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା।

ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ଅବସ୍ଥିତ DRDO ର ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ର ଇମାରାତ ଭାରତ ଡାଇନାମିକ୍ସ ଲିମିଟେଡ୍ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଆରଏଫ୍ ସିକର୍ କୁ ସ୍ୱଦେଶୀ ପ୍ରଣାଳୀରେ ବିକଶିତ କରିଛି । ଏହା ସହିତ, ବିଡିଏଲ୍ ଆରଏଫ୍ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା ସହିତ ବିଶ୍ୱର ଏକ ଏକ୍ସକ୍ଲୁସିଭ୍ କ୍ଲବରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି । ପ୍ରଥମ ଆରଏଫ୍ ସିକରକୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗର ଆର ଆଣ୍ଡ ଡି ଏବଂ ସଚିବ ଡ. ସମୀର ଭି କାମାତଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଅବସରରେ ବିଡିଏଲ୍ ସିଏମଡି ଅବସର ପ୍ରାପ୍ତ କମାଣ୍ଡର ଏ. ମାଧବରଓ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

DRDO ଅନୁଯାୟୀ, ଆରଏଫ୍ ସିକର୍ ଆକାଶ-ଏନଜି କୁ ଟାର୍ଗେଟ ଲକ୍ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ସେହିପରି ଶତ୍ରୁ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପାଇଁ ଆସୁଥିବା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ଏଡ଼ାଇବା କଷ୍ଟକର କରିଥାଏ । ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱଦେଶୀ ବିକଶିତ ଆରଏଫ୍ ସିକର୍, ଲଞ୍ଚର୍, ମଲ୍ଟି ଫଙ୍କସନ୍ ରେଡାର ଏବଂ କମାଣ୍ଡ, କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଏବଂ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ନେଇ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅସ୍ତ୍ର ପ୍ରଣାଳୀର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବୈଧ କରିଛି । ଆକାଶ-ଏନଜି ହେଉଛି ପୁରାତନ ଆକାଶ ପୃଷ୍ଠରୁ ବାୟୁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ଏକ ଉନ୍ନତ ସଂସ୍କରଣ ।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button