ଅପରାଧଜାତୀୟ

ମୁଁ ମୋ ଭାଇକୁ ହତ୍ୟା କରିଛି, ମୋତେ ଗିରଫ କର…

ମୃତ୍ୟୁ କେତେବେଳେ ଆସିବ ତାହା କାହାକୁ ଜଣ ନାହିଁ । ସମୟ କେତେବେଳେ କେଉଁ ମୋଡ ନେବ ତାହା କହିବା କଷ୍ଟ। ଖୁସି ର ମାହୋଲ ତ କେବେ ଦୁଖଃ କଳା ବାଦଲ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନକୁ ଅନ୍ଧାକାର ଭିତରକୁ ଠେଲି ଦେବ । ସେଥିପାଇଁ କୁହାଯାଇଛି ସମୟ ବଡ ବଳବାନ। ଜେଲ ନା ଶୁଣିଲେ ସାଧାରଣରେ ଭୟ କରନ୍ତି । କଥା ଛଳରେ ଜେଲ କୁ ମାମୁଁ ଘର ବୋଲି ସମ୍ଭୋଧନ କରନ୍ତି ।

ଭୁଲ କଲେ ଲୋକ ମାନେ କହନ୍ତି ମାମୁଁ ଘର ଯିବୁ ମାଗଣାରେ ଡାଲି ଭାତ ଖାଇବୁ । ଜେଲ ର ଅନ୍ୟ ନାମ ମାମୁଁ ଘର ମଜାରେ କହନ୍ତି । ମୁଁ ମୋ ଭାଇ କୁ ମାରିଛି । ମତେ ଆରେଷ୍ଟ କର । ଏହା ସୌକ ରେ ନୁହଁ ମଣିଷ ପରିସ୍ଥିତି ର ଦାସ। ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ହେଲା ଦୁଇ ଥର ଖାଇବା ଯୋଗାଡ କରିବା କଷ୍ଟ ହେଲା । ଜେଲରେ ରହି ସରକାର ଙ୍କ ପଇସା ଦୁଇ ଥର ଖାଇବା ପାଇଁ ମିଛରେ ଜେଲ ଯିବାକୁ ପସନ୍ଦ କଲେ ।

ବଡ ଭାଇ କୁ ମାରିଥିବା ନେଇ ବନସୋଦ୍ରୋନି ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନ ସାଉଥ କୋଲକତା ଆଗରେ ସମର୍ପଣ କରି ଜେଲ ଗଲେ । କିନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତରେ ସେରିବ୍ରାଲ ଷ୍ଟ୍ରୋକ ରେ ମରିଛନ୍ତି । ଜେଲ ଯିବାକୁ ବିକଳ୍ପ ରାସ୍ତା ବାଛି ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରିବା ଛଡା କିଛି ରାସ୍ତା ନଥିଲା । ଅଭାବେ ସ୍ବାଭାବ ନଷ୍ଟ । ସାଉଥ କୋଲକାତା ନିରଞ୍ଜନପଲ୍ଲୀ ରେ ଦେବାଶିଷ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ଓ ଶୁଭାଶିଷ ରହୁଥିଲେ ।

ତାଙ୍କ ମା ସେରାମିକ ଇନିଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଯାଦବପୁର ରେ ଚାକିରି କରୁଥିଲେ ।ମା ଙ୍କ ଅବସର ପରେ ୩୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ପେନସନ ପାଉଥିଲେ । ମା ଙ୍କ ପରେ ଦେବାଶିଷ ବଡ ପୁଅ ଭାବରେ ସେହି କମ୍ପାନୀ ରେ କାମ କଲେ କିନ୍ତୁ କିଛି ଦିନ କାମ କରିବା ପରେ ତାଙ୍କ ଆଖି ଖରାପ ହେଲା । କାମ କରିବା ସମ୍ଭବ ହେଲା ନାହିଁ ତାଙ୍କ ପକ୍ଷରେ ଫଳରେ ତାଙ୍କୁ ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ପେନସନ ମିଳିଳା ।

ତାଙ୍କ ସାନ ଭାଇ ଶୁଭାଶିଷ୍ ମଧ୍ୟ୍ୟ ମାଲଦା ରେ ଚାକିର କରୁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ୨୦୧୭ ରୁ ତାଙ୍କ ଚାକିର ନାହିଁ । ସମୟ ବଦଳିବା ସହତି ପରିସ୍ଥିତି ବଦଳିଲା ଶେଷରେ ବେରୋଜଗାର ହେବାରୁ ଘର ଛାଡି ଅନ୍ୟତ୍ର ଗଲେ ଚଳିବା ତାଙ୍କ ପକ୍ଷରେ କଷ୍ଟ ହେଲା । ମାନିସକ ଚାପ ଫଳରେ ବଡ ଭାଣ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କଲେ । ଅନ୍ୟ ଉପାୟ ନପାଇ ସାନ ଭାଇ ର ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ନିଜକୁ ଦାୟି କରି ଜେଲ ର ରାସ୍ତା ବାଛିନେଲେ । ହିନ୍ଧିରେ କୁହାଯାଇଛି ୱକ୍ତ ୱକ୍ତ କି ବାତ୍ ହେ । ସମୟ ସମୟର କଥା । କାଲି କେହି ଦେଖିନାହାଁନ୍ତି କାଲି କଣ ହେବ କେହି କେହିପାରିହେ ନାହିଁ ।ଆଜିକୁ ନେଇ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ।

  • ସ୍ମରଜିତ୍ ଆର୍ଯ୍ୟ ଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button