ଜାତୀୟ

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ବାରାଣାସୀ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଜ୍ଞାନବାପି ପରିସର ସର୍ଭେ ଉପରେ ଲଗାଇଲା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ

ବାରାଣାସୀ : ବାରାଣାସୀ ଜିଲ୍ଲା ଜଜ୍ ଡକ୍ଟର ଅଜୟ କୃଷ୍ଣ ବିଶ୍ୱେଶଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକରମେ ଆଜି ସକାଳେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଜ୍ଞାନବାପୀ ପରିସରର ASI ସର୍ଭେକୁ ଜୁଲାଇ ୨୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ । ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ମୁସଲିମ ପକ୍ଷ ଅଞ୍ଜୁମାନ ଇନ୍ତେଜାମିଆ ମାସଜିଦ କମିଟିକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯିବାକୁ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଦୁଇ ଦିନିଆ ଷ୍ଟେ ଅର୍ଡର ଉପରେ ହିନ୍ଦୁ ଦଳ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ହାଇକୋର୍ଟ ଯାଇ ମସଜିଦ କମିଟିର ଆବେଦନ ଉପରେ ଆପତ୍ତି କରିବେ ।

ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ବାରାଣାସୀ କମିଶନର କୌଶଲରାଜ ଶର୍ମା ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି, ‘ଆମେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଆଦେଶ ପାଳନ କରିବୁ । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଜ୍ଞାନବାପୀ ସର୍ଭେ ମାମଲାରେ ASI କୁ ଜୁଲାଇ ୨୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ତଦନୁସାରେ, ୨୬ ଜୁଲାଇ ସନ୍ଧ୍ୟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତତ୍କାଳିନ ପ୍ରଭାବରେ ସର୍ଭେ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବନ୍ଦ ରଖାଯାଇଛି ’ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଜ୍ଞାନବାପୀ ASI ର ସର୍ଭେରେ ସକାଳୁ ମସଜିଦ ପରିସର ମାପ ସହିତ ଫଟୋଗ୍ରାଫି କରାଯାଇଥିଲା। ASI ମୂଳଦୁଆ ନିକଟରେ ଖୋଳି ନମୁନା ଭାବରେ ମାଟି ଏବଂ ଇଟା-ପଥର ଖଣ୍ଡ ଗୁଡ଼ିକୁ ନମୁନା ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା। ମେସିନ୍ ସହିତ କାନ୍ଥକୁ ସ୍କାନ୍ କରିବା ସହିତ ଦଳ କାଗଜ ପ୍ରୟୋଗ କରି ସେମାନଙ୍କର ନମୁନା ମଧ୍ୟ ନେଇଥିଲେ।

୪୩ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ASI ଦଳ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ପରିସରର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପଥର ଏବଂ ଇଟା ର ଉଚ୍ଚତା ମାପିଥିଲେ । ଏହି ସର୍ଭେ ପାଇଁ ଦଳ ଦ୍ୱାରା ଝାଡୁ ଓ ଫାଉଡା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ମେସିନ୍ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା । ସର୍ଭେ ସମୟରେ ମୁସଲିମ ଦଳର କୌଣସି ସଦସ୍ୟ ପହଞ୍ଚି ନଥିଲେ । ମୁସଲିମ ପକ୍ଷର ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ସର୍ଭେ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସହାୟତା କରିବାକୁ ପିଡବ୍ଲ୍ୟୁଡି ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଭାଗର ଏକ ଟିମ୍ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲେ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ସୋମବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଜିଲ୍ଲା ଜଜ୍ ଡକ୍ଟର ଅଜୟ କୃଷ୍ଣ ବିଶ୍ୱେଶଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଜିଆନଭାପୀ କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଥିବା ସିଲ୍ ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ସ୍ଥାନର ବୈଜ୍ଞାନିକ ସର୍ଭେ ପାଇଁ କଡା ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟରେ ଏଏସଆଇ ଟିମ୍ ଜିଆନଭାପୀ କ୍ୟାମ୍ପସରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଗତକାଲି ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଜ୍ଞାନବାପୀ ପରିସରର ପ୍ରତ୍ନତାତ୍ତ୍ୱିକ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ସମ୍ପର୍କରେ ଏଏସଆଇର ଅତିରିକ୍ତ ଡେପୁଟି ଡାଇରେକ୍ଟର ପ୍ରଫେସର ଆଲୋକ ତ୍ରିପାଠୀ ପୋଲିସ କମିଶନର ମୁଥା ଅଶୋକ ଜୈନ ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ ଏସ ରାଜଲିଙ୍ଗମଙ୍କ ସହ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ।

ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ଯେ, ପ୍ରତ୍ନତାତ୍ତ୍ୱିକ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ସମୟରେ ଜ୍ଞାନବାପୀ ପରିସରରେ ଅଭିଯୋଗକାରୀ ଏବଂ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ସହ କେବଳ ଜଣେ ଆଡଭୋକେଟ୍ ଙ୍କ ସମେତ ୧୦ ଜଣ ଲୋକ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ। ଏଥିପାଇଁ ରାତିରେ ୨୦ ଜଣଙ୍କ ନାମରେ ପାସ୍ ମଧ୍ୟ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା। ଅଧିକାରୀମାନେ ବୈଠକରେ ସର୍ଭେ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ସର୍ଭେ ଦଳ ସୁରକ୍ଷା, ଉତ୍ସ ଇତ୍ୟାଦି ଅନେକ ପଏଣ୍ଟରେ ସହଯୋଗ ଲୋଡିଥିଲେ। ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ସମସ୍ତ ଉତ୍ସ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇଲା। ଏଏସଆଇର ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ପୋଲିସ କମିଶନର ଏବଂ ଡିଏମ ରବିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଅଞ୍ଜୁମାନ ଇଣ୍ଟେଜାମିଆ ମସଜିଦ କମିଟି ଏବଂ ହିନ୍ଦୁ ଦଳ ସହ ପୃଥକ ବୈଠକ କରିଥିଲେ ।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button