ଓଡ଼ିଶାରାଜନୀତି

ବିଜେଡି-ବିଜେପିର ଫେରାଦ କୁହେଳିକାପୂର୍ଣ୍ଣ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଦର୍ଶ ଆଚରଣ ବିଧି ଉଲ୍ଲଂଘନ ଅଭିଯୋଗର ଶହେ ମିନିଟ୍ ଭିତରେ ହେବ ଆକ୍ସନ। ଧାମନଗର ଉପନିର୍ବାଚନକୁ ସ୍ୱଛ, ଅବାଧ ଓ ନିରପେକ୍ଷ କରିବାକୁ ଯାଇ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଏଭଳି ଭରସା କେତେ କାଟୁ କରିବ, ତାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଲାଣି। କାରଣ ଭୋଟ ପାଇଁ ନୋଟ୍ କାରସାଦିର ଅନେକ ଭିଡ଼ିଓ ଭାଇରାଲ ହେବା ସହ ଇସିଆଇଙ୍କ ପାଖରେ ଉଭୟ ବିଜେଡି-ବିଜେପିର ଫେରାଦ ଘଟଣାକୁ କୁହେଳିକାପୂର୍ଣ୍ଣ କରିଦେଇଛି।

ଭୋଟ ପାଇଁ ପ୍ରଲୋଭିତ କଲେ କି ପ୍ରଭାବିତ କଲେ ତୁରନ୍ତ ଆକ୍ସନ ହେବ। ଅଭିଯୋଗ ଆସିବାର ୧୦୦ ମିନିଟ୍ ଭିତରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେବ। କମିଶନଙ୍କ ସି-ଭିଜିଲ୍‌ ଆପ୍‌ରେ ଅଭିଯୋଗ କରନ୍ତୁ। ଆଦର୍ଶ ଆଚରଣ ବିଧି ଉଲ୍ଲଂଘନକୁ ନେଇ ଆସିଥିବା ୧୦୨ଟି ଅଭିଯୋଗର ତଦନ୍ତ କରି ଏଯାଏଁ ୨୧୬ ଜଣ ବନ୍ଧା ହେଲେଣି। ଧାମନଗର ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଏଭଳି ଚେତେଇ ଦେଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ।

ସେପଟେ ଧାମନଗରରେ ଟଙ୍କା ଉଡ଼ୁଛି। ଜନମତକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବାକୁ ଖୁଲମଖୁଲା ଟଙ୍କା ବଣ୍ଟାର ମାଳ ମାଳ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଲାଣି। କେଉଁଠି ଭିଡ଼ିଓ ଭାଇରାଲ ହେଉଛି ତ ଏହାକୁ ନେଇ ନିଇତି ସିଇଓ ଓ ଇସିଆଇ ଅଫିସ ଯାଇ ଫେରାଦ୍ ହେଉଛି ବିଜେଡି ଓ ବିଜେପି। ପରସ୍ପର ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣି ଆକ୍ସନ ଲାଗି ଦାବିକୁ ଶାଣିତ କରୁଛନ୍ତି। ବିଜେପି ମିଶନଶକ୍ତିଏସଏଚଜି ମାଆ ମାନଙ୍କୁ ଅପମାନିତ କରୁଥିବା କଥା କହୁଛି ବିଜେଡି।ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ ଭାବେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମୁହଁ ଘୋଡ଼ାଇ ଟଙ୍କା ବଣ୍ଟାର ଅଭିଯୋଗ କରିଛି। ନିର୍ବାଚନ ହାରିବା ଭୟରେ ବିଜେପି ହିଁ ବିପୁଳ ଟଙ୍କା ବାଣ୍ଟି ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ମିଛ ଲାଞ୍ଚର ଭିଡିଓ ବୁଲାଇ ଜନମତକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ଏଭଳି ଆରୋପ ଆଣି ଇସିଆଇଙ୍କ ତୁରନ୍ତ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଲୋଡ଼ିଛି ବିଜେଡି। ସେପଟେ ବିଜେପି ବି କହିଛି,ଟଙ୍କା ବଳରେ ଭୋଟ କିଣିବାକୁ ବିଜେଡି ଲାଗିଥିଲା ବେଳେ ଆକ୍ସନ କାହିଁକି ବିଳମ୍ୱ ହେଉଛି। ୯୩୨ ବିଜେପି କର୍ମୀଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ମିଛ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ମାନସିକ, ଶାରୀରିକ ଓ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ଦେଉଛି ପ୍ରଶାସନ।ସିଇଓ ଅଫିସରୁ ନେଇ ଇସିଆଇ ଅଫିସ ଯାଏ ବିଜେଡି-ବିଜେପି ପରସ୍ପର ବିରୁଦ୍ଧରେ ଫେରାଦ ଏପିସୋଡ୍ ଜାରି ଭିତରେ ଉଭୟ ଦଳ ଜନମତକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବାକୁ କେଉଁସ୍ତରକୁ ଯାଇପାରୁଛନ୍ତି, ତାକୁ ନେଇ କଟାକ୍ଷ କରିଛି କଂଗ୍ରେସ।

ଭୋଟ ପାଇଁ ଟଙ୍କା ବଣ୍ଟା ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ବିଜେଡି-ବିଜେପି ଭିତରେ ତୁତୁମେମେ ଅଧ୍ୟାୟ ଜାରି ରହିଛି। ଆଉ ସେପଟେ ଏହା ଉପରେ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ କି ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି, ତାହା ଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର।

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button