ଜାତୀୟରାଜନୀତି

ଅଶୋକ ସ୍ତମ୍ଭକୁ ନେଇ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ରାଜନୀତି

ନୁଆ ସଂସଦ ଭବନର ଛାତ ଉପରେ ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଥିବା ଅଶୋକ ସ୍ତମ୍ଭକୁ ନେଇ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ରାଜନୀତି । ବିରୋଧୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ମୂଳ ଅଶୋକ ସ୍ତମ୍ଭ ଓ ନୁଆ ଅଶୋକ ସ୍ତମ୍ଭ ମଧ୍ୟ୍ୟରେ ଅନେକ ଫରକ ଅଛି । ମୂଳ ଅଶୋକ ସ୍ତମ୍ଭ ରେ ସିଂହ ଗୁଡିକର ମୁହଁ ସେତିକି ଖୋଲିନି ବା ଭୟଙ୍କର ନୁହଁ ଯେତିକି ନୁଆ ଅଶୋକ ସ୍ତମ୍ଭରେ ରହିଛି । ନୁଆ ଅଶୋକ ସ୍ତମ୍ଭରେ ଥିବା ସିଂହ ଗୁଡିକ ହିଂସ୍ର ଦେଖାଯାଉଛନ୍ତି ବୋଲି ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଟିଏମସି ସାଂସଦ ଜୱାହାର ସିରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୁଆ ଅଶୋକ ସ୍ତମ୍ଭ ଆମ ଜାତୀୟ ପ୍ରତୀକ ପ୍ରତି ଅପମାନ । ମୂଳ ଅଶୋକ ସ୍ତମ୍ଭରେ ଥିବା ସିଂହ ମାନେ ଅନୁଶାସନ ପ୍ରିୟ ଓ ଆତ୍ମବିଶ୍ବାସ ଭାର ଦେଖାଯାଉଥିବା ବେଳେ ମୋଦୀଙ୍କ ଦ୍ବାରା ସଂସଦ ଭବନ ଉପରେ ନିର୍ମିତ ନୁଆ ଅଶୋକ ସ୍ତମ୍ଭର ସିଂହ ମାନେ ହିଂସ୍ର l

ଅନାବଶ୍ୟକ ଭାବେ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଓ ଅଂସଗତ ଦେଖାଯାଉଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ତୁରନ୍ତ ବଦଲାଇବା ପାଇଁ ଦାବି କରାଯାଉଛି । ସେହିପରି କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଜୟରାମ ରମେଶ କହିଛନ୍ତି ଅଶୋକ ସ୍ତମ୍ଭର ଅଭଳି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଜାତୀୟ ପ୍ରତୀକ ପ୍ରତି ଅପମାନ l ସେପଟେ ଐତିହାସିକ ମାନେ ଏହାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଯାହା କିଛି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଉଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ ଦଳ ଭାବରେ ନିଜର ବିରୋଧ ମନୋଭାବ ପୋଷଣ କରିବା ଏକ ସାଧାରଣ କଥା ହେଲାଣି ।

  • ସ୍ମରଜିତ୍ ଆର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button