2,000 ଟଙ୍କା ନୋଟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ: କଂଗ୍ରେସ

Spread the love

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କଂଗ୍ରେସ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ ହଠାତ୍ 2,000 ଟଙ୍କା ନୋଟ୍ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ । ଏହାଦ୍ୱାରା ବ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ ଅତିରିକ୍ତ ଚାପ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ।

ପାର୍ଟି ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କଂଗ୍ରେସ ମୁଖପାତ୍ର ଗୌରବ ବଲ୍ହବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବଜାରରେ 2000 ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର 181 କୋଟି ନୋଟ ରହିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏକ ସମୟରେ ପାଞ୍ଚଟି ନୋଟ୍ ବଦଳାନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ନୋଟଗୁଡ଼ିକୁ ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ 36 କୋଟି କାରବାର କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଯଦି ଏକ କାରବାର ଚାରି ମିନିଟ୍ ନେଇଥାଏ, ତେବେ ଚାରି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ 144 କୋଟି ମିନିଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବେ ।

କଂଗ୍ରେସ ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଯୋଗୁଁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକୁ ପ୍ରାୟ 2.5 କୋଟି ଘଣ୍ଟା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହି କାରଣରୁ ବ୍ୟାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ, କୃଷକ, କ୍ଷୁଦ୍ର ବ୍ୟବସାୟୀ ଇତ୍ୟାଦି ଋଣ ପାଇବାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବେ। ଏହା ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆମର ଅର୍ଥନୀତି ମଧ୍ୟ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ ।

ଗୌରବ କହିଛନ୍ତି ଯେ କଂଗ୍ରେସ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଥିଲା ଏବଂ 2,000 ଟଙ୍କା ନୋଟ ଫେରସ୍ତ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ବିରୋଧ କରିଛି । ବାରମ୍ବାର ନୋଟ୍ ବଦଳାଇବା ପ୍ରତ୍ୟାହାର ହେଉଛି ଟଙ୍କାର ବିଶ୍ୱସନୀୟତା ହ୍ରାସ କରିବା ପରି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଚିନ୍ତାଧାରାରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଉଚିତ୍।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) 2,000 ଟଙ୍କା ନୋଟ୍ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଏହି ନୋଟଗୁଡିକ ଫେରସ୍ତ ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଚାରି ମାସ ସମୟ ଦେଇଛି । ଏହି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ, ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ରଖାଯାଇଥିବା 2,000 ଟଙ୍କା ନୋଟ୍ ବିନିମୟ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *