87.66 ମିଟର ଥ୍ରୋ ସହିତ ଲୋଜାନ ଡାଇମଣ୍ଡ ଲିଗ ଜିତିଲେ ନୀରଜ ଚୋପ୍ରା

Spread the love

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଲୋଜାନ ଡାଇମଣ୍ଡ ଲିଗରେ ଭାରତୀୟ ଜାଭେଲିନ୍ ଥ୍ରୋ ତାରକା ନୀରଜ ଚୋପ୍ରା ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଜିତିଛନ୍ତି ପଦକ । ମନ୍ଥର ଆରମ୍ଭ ପରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ନୀରଜ ତାଙ୍କର ପଞ୍ଚମ ପ୍ରୟାସରେ 87.66 ମିଟର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଥ୍ରୋ ରେକର୍ଡ କରିଥିଲେ । ଆହତ କାରଣରୁ ଚଳିତ ମାସ ଆରମ୍ଭରେ ଦୋହା ଡାଇମଣ୍ଡ ଲିଗ୍, FBK ଗେମ୍ସ ଏବଂ ପାଭୋ ନୁରମି ଗେମ୍ସରୁ ବାହାରକୁ ଆସିବା ପରେ ନୀରଜ କୌଣସି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗ ନେଇ ନଥିଲେ ।

ଜର୍ମାନୀର ଜୁଲିଆନ୍ ୱେବର ପ୍ରଥମ ପ୍ରୟାସରେ 86.20 ମିଟର ଥ୍ରୋ ସହିତ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଗତି ସ୍ଥିର କରିଥିବାବେଳେ ଚୋପ୍ରା ଏକ ପଏଣ୍ଟ ହାସଲ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ । ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରୟାସରେ ମଧ୍ୟ ନୀରଜ 83.52 ମିଟର ଥ୍ରୋ କରିଥିଲେ।

ସେ ତାଙ୍କର ତୃତୀୟ ପ୍ରୟାସରେ 85.04 ମିଟର ଥ୍ରୋ ରେକର୍ଡ କରିଥିଲେ, ଏବଂ ପରେ ଅଗ୍ରଣୀ ହାସଲ କରିବାକୁ ପଞ୍ଚମ ପ୍ରୟାସରେ 87.66 ମିଟରର ଏକ ବିରାଟ ଥ୍ରୋ କରିଥିଲେ, ଏବଂ ଶୀର୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ।

ୱେବର ଏବଂ ଯାଦବ ୱାଡଲେଜ୍ ଦୁହେଁ ଚୋପ୍ରାଙ୍କ ମାର୍କ ର ନିକଟତର ହୋଇଥିଲେ – ୱେବର 87.03 ମିଟର ଏବଂ ୱାଡଲେଜ୍ 86.13 ମିଟର – ହେଲେ ସେମାନଙ୍କର ଏହି ପ୍ରୟାଶ ନିରଜଙ୍କୁ ବର୍ଷର ଦ୍ୱିତୀୟ ଡାଇମଣ୍ଟ ଲିଗ୍ ବିଜୟ ହାସଲ କରିବାରୁ ବଞ୍ଚିତ କରିପାରିନାହିଁ ।

ବିଜୟ ପରେ ଚୋପ୍ରା କହିଛନ୍ତି, “ଆଘାତରୁ ଫେରିବା ପରେ ମୁଁ ଟିକେ ନର୍ଭସ ଅନୁଭବ କରୁଥିଲି । ଆଜି ରାତିରେ ଏଠାରେ ଟିକେ ଥଣ୍ଡା ଲାଗୁଥିଲା। ମୁଁ ତଥାପି ମୋ ଶ୍ରେଷ୍ଠତାରୁ ବହୁତ ଦୂରରେ, କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଭାବୁଛି ଏହା ଭଲ ହେଉଛି । ରିଲିଫ୍ ଯେ, ମୁଁ ଭଲରେ ଚାଲିଛି । ବିଜୟ ସୁବୁବେଳେ ବିଜୟ ଏବଂ ମୁଁ ଏହାକୁ ଖୁସିରେ ଗ୍ରହଣ କରିବି । “

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଡ୍ଇମଣ୍ଡ ଲିଗରେ ଦୁଇଟି ଜାଭେଲିନ୍ ଇଭେଣ୍ଟ ସହିତ ଚୋପ୍ରା 16 ପଏଣ୍ଟ ସହ ଆଗୁଆ ଅଛନ୍ତି, ୱେଡଲେଜ୍ ଏବଂ ୱେବର 13 ଏବଂ 12 12 ସହିତ ଦ୍ୱିତୀୟ ଏବଂତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଡାଇମଣ୍ଡ ଲିଗରେ ଅବଶିଷ୍ଟ ତିନୋଟି ଜାଭେଲିନ୍ ଇଭେଣ୍ଟ ମୋନାକୋ (ଜୁଲାଇ 21), ଜୁରିଚ୍ (ଅଗଷ୍ଟ 31) ଏବଂ ଇଉଜିନ୍ (ସେପ୍ଟେମ୍ବର 17) ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *