ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଶାହଡୋଲରେ ଜାତୀୟ ସିକିଲ ସେଲ୍ ଆନିମିଆ ଉନ୍ମୁଳନ ମିଶନ୍ର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

Spread the love

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଶାହଡୋଲରେ ଜାତୀୟ ସିକିଲ ସେଲ ଆନିମିଆ ଉନ୍ମୁଳନ ମିଶନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ସିକିଲ ସେଲ ଜେନେଟିକ ଷ୍ଟାଟସ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ୩.୫୭ କୋଟି ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜନ ଆରୋଗ୍ୟ ଯୋଜନା (ଏବି-ପିଏମଜେଏୱାଇ) କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଷୋଡଶ ଶତାବ୍ଦୀର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଗୋଣ୍ଡୱାନାର ଶାସକ ରାଣୀ ଦୁର୍ଗାବତୀଙ୍କ ପ୍ରତି ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ।

ଏହି ସମାବେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଣୀ ଦୁର୍ଗାବତୀଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିବା ସହ ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅନୁପ୍ରାଣିତ ଜାତୀୟ ସିକିଲ ସେଲ ଆନିମିଆ ବିଲୋପ ମିଶନ ଆଜି ଆରମ୍ଭ କରାଯାଉଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଏକ କୋଟି ଆୟୁଷ୍ମାନ କାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଥିବା ସେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇଟି ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରୟାସର ସବୁଠାରୁ ବଡ ହିତାଧିକାରୀ ହେଉଛନ୍ତି ଗୋଣ୍ଡ, ଭିଲ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଆଦିବାସୀ ସମାଜର ଲୋକ । ଏହି ଅବସରରେ ସେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଲୋକ ଏବଂ ଡବଲ ଇଞ୍ଜିନ ସରକାରଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

ଆଜି ଶାହଦୋଲ ମାଟିରୁ ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା, ସିକେଲ ସେଲ ରକ୍ତହୀନତାରୁ ମୁକ୍ତି ଏବଂ ୨.୫ ଲକ୍ଷ ଶିଶୁ ଏବଂ ପରିବାରର ଜୀବନ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଦେଶ ଏକ ବଡ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ନେଉଛି ଯାହା ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ । ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ସହିତ ତାଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅଭିଜ୍ଞତାକୁ ମନେ ପକାଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସିକିଲ ସେଲ୍ ରକ୍ତହୀନତାର ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଲକ୍ଷଣ ଏବଂ ଆନୁବଂଶିକ ଉତ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ବିଗତ ୭୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସିକିଲ ସେଲ୍ ରକ୍ତହୀନତା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କୌଣସି ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇନଥିଲା । ଯଦିଓ ଦୁନିଆରେ ୫୦% ରୁ ଅଧିକ ସିକିଲ ସେଲ୍ ରକ୍ତହୀନତା ମାମଲା ଭାରତରେ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ । ସେ ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପ୍ରତି ଅତୀତର ସରକାରଙ୍କ ଉଦାସୀନତା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରି କହିଥିଲେ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନର ସରକାର ହିଁ ଏହାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନର ସରକାର ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ କେବଳ ର୍ନିବାଚନର ସଂଖ୍ୟା ନୁହଁନ୍ତି ବରଂ ଏକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ଏବଂ ଭାବପ୍ରବଣତାର ବିଷୟ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଗୁଜୁରାଟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ସେ ଏହି ଦିଗରେ ପ୍ରୟାସ କରୁଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ସେ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ବର୍ତ୍ତମାନର ରାଜ୍ୟପାଳ ଶ୍ରୀ ମଙ୍ଗୁଭାଇ ସି ପଟେଲ ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ନିକଟକୁ ଯିବେ ଏବଂ ସିକିଲ ସେଲ୍ ରକ୍ତହୀନତା ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବେ । ଗୁଜୁରାଟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ରାଜ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବାକୁ ସେ ମନେ ପକାଇଛନ୍ତି । ସେ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଜାପାନ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ମାଗିବା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସିକିଲ ସେଲ ରକ୍ତହୀନତାକୁ ବିଲୋପ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଅଭିଯାନ ଅମୃତ କାଳର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ମିଶନ ହେବ । ସେ ୨୦୪୭ ସୁଦ୍ଧା ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ତଥା ଦେଶକୁ ସିକିଲ ସେଲ୍ ରକ୍ତହୀନତାର ବିପଦରୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ସଂକଳ୍ପବଦ୍ଧତା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ସରକାର, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ଏବଂ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ସମନ୍ୱିତ ଆଭିମୁଖ୍ୟର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ସେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ । ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ରୋଗୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ଲଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଉଛି, ଅସ୍ଥି ମଜ୍ଜା ପ୍ରତିରୋପଣ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଉଛି ଏବଂ ସିକିଲ ସେଲ ରକ୍ତହୀନତାର ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପୁନଃ ର୍ନିମାଣ କରାଯାଉଛି । ସେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଆଗକୁ ଆସିବାକୁ କହିଥିଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *