ଶତାବ୍ଦୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସରେ ଗୋଟେ କପ୍ ଚା’ର ଦାମ୍…

Spread the love

ଯଦି ଆପଣ ଭାବୁଥିବେ ଯେ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇରେ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟର ମୂଲ୍ୟ ସବସିଡି ଦିଆଯାଉଛି, ତେବେ ଆପଣ ଭୂଲ ଭାବୁଛନ୍ତି l ଆପଣ ଚକିତ ହୋଇଯିବେ ଅସଲି ମୂଲ୍ୟ ଜାଣିଲେ, କଳ୍ପନା କରନ୍ତୁ ଯଦି ଟ୍ରେନ୍ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଏକ କପ୍ ଚା ପିଇବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ 70 ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ, ତେବେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ | ତଥାପି, ଏହା ସତ୍ୟ ଏବଂ ବାସ୍ତବରେ ଘଟିଛି | ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ଯାତ୍ରୀ ଟ୍ରେନରେ ଚା କିଣିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ 20 ଟଙ୍କା କପ୍ ପାଇଁ 50 ଟଙ୍କା ସର୍ଭିସ ଚାର୍ଜ ଦେବାକୁ ପଡୁଥିଲା। ରେଳବାଇର ଏହି ହାଇ-ଫାଇ ସେବାର ପ୍ରମାଣ ଭାବରେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ସେହି ଚା ପାଇଁ ବିଲ୍ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ସେୟାର କରିଥିଲେ, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି |

ତେବେ ରେଳ ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହାର କାରଣ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି। ଏହି ଯାତ୍ରୀ ଜୁନ୍ 28 ରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ଭୋପାଳ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲୁଥିବା ଭୋପାଳ ଶତାବ୍ଦୀ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିଲେ। ନେଟ୍‌ଜେନ୍‌ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଟ୍ୱିଟର ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଗୋଟିଏ ଚା’ର ଦୁଇଟି ଟ୍ୟାକ୍ସ ଇନଭଏସ୍ ଥିବା ଏକ ପୋଷ୍ଟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାଇରାଲ କରିଦେଇଛି। ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି, 20 ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଚା ଉପରେ 50 ଟଙ୍କା ଜିଏସ୍ଟି। ମୋଟାମୋଟି ଭାବେ ଚା ’ମୂଲ୍ୟ 70 ଟଙ୍କା। ଏହା ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଲୁଟ ନୁହେଁ କି?” ରେଳବାଇରେ କ୍ୟାଟରିଂ ସେବା ଯୋଗାଉଥିବା IRCTC ବିଷୟରେ ବାରମ୍ବାର ଏପରି ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା |
ତେବେ ଅଭିଯୋଗ ବଧିର କାନରେ ପଡିଥିଲା। ଏହା ପରେ କିଛି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ବ୍ୟବହାରକାରୀ ତାଙ୍କୁ ସଂଶୋଧନ କରି କହିଥିଲେ ଯେ ଏହା ଜିଏସ୍ଟି ନୁହେଁ, କେବଳ ସର୍ଭିସ ଚାର୍ଜ ଆଦାୟ କରାଯାଇଛି।

ଏଥିସହିତ ଅନେକ ଉପଭୋକ୍ତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ କପ୍ ଚା ପାଇଁ 50 ଟଙ୍କା ସର୍ଭିସ ଚାର୍ଜ ଅତ୍ୟଧିକ ଅଟେ। ରେଳ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଗ୍ରାହକଙ୍କଠାରୁ କୌଣସି ଅତିରିକ୍ତ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରାଯାଇ ନାହିଁ। 2018 ରେ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଏକ ସର୍କୁଲାରରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ଯାତ୍ରୀ ରାଜଦାନୀ କିମ୍ବା ଶତାବ୍ଦୀ ଭଳି ଟ୍ରେନରେ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ସମୟରେ ଭୋଜନ ବୁକ୍ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ସେତେବେଳେ ଚା, କଫି କିମ୍ବା ଖାଦ୍ୟ ଅର୍ଡର କରିବା ପାଇଁ 50 ଟଙ୍କା ସେବା ଚାର୍ଜ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଯଦିଓ ଏହା କେବଳ ଏକ କପ୍ ଚା | ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ, ପୂର୍ବରୁ ରାଜଦାନୀ କିମ୍ବା ଶତାବ୍ଦୀ ଭଳି ଟ୍ରେନରେ ଖାଦ୍ୟ ସେବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ପରେ ଏହାକୁ ବୈକଲ୍ପିକ କରାଯାଇଥିଲା। ତାହା ହେଉଛି, ଯଦି ଯାତ୍ରୀ ଚାହାଁନ୍ତି, ସେମାନେ ସେହି ଟ୍ରେନରେ ଖାଦ୍ୟ ନେବାକୁ ମନା କରିପାରିବେ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ସେବା ପାଇଁ ନୁହେଁ, କେବଳ ଟିକେଟ୍ ପାଇଁ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ତେଣୁ ଯଦି ପରେ ଖାଇବା ମଗାଇବେ ତେବେ ଏମିତି ସର୍ଭିସ ଚାର୍ଜ ଦେବାକୁ ପଡିବ l

  • ଅଭିଷେକ ପୁରୋହିତଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *