ଜାତୀୟରାଜନୀତି

ପୂର୍ବତନ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହମିଦ ଅନସାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସଂଗୀନ ଅଭିଯୋଗ

ପୂର୍ବତନ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହମିଦ ଅନସାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ବଡ଼ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି ପାକିସ୍ତାନର ସାମ୍ବାଦିକ ନୁସରତ ମିର୍ଜା। ଭାରତ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ପାକିସ୍ତାନର ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ଆଇଏସଆଇ ତରଫରୁ ଗୁଇନ୍ଦାଗିରି କରିଥିବା ସ୍ଵୀକାର କରିଛନ୍ତି ପାକିସ୍ତାନୀ ସମ୍ଭକାର ନୁସରତ ମିର୍ଜା। ୨୦୦୭ରୁ ୨୦୧୦ ମଧ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସ ଶାସନ ସମୟରେ ଭାରତ ଯାତ୍ରାରେ ସେ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ଆଲିଗଡରେ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ସେ ଭାରତର ଗୋପନୀୟ ତଥ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନ ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ଆଇଏସଆଇକୁ ଦେଉଥିଲେ। ୨୦୦୯ ଅକ୍ଟୋବର ୨୭ରେ ଦିଲ୍ଲୀର ଓବରୟ ହୋଟେଲରେ ଆୟୋଜିତ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧୀ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କନଫରେନ୍ସରେ ନୁସରତ ମିର୍ଜା ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ସବୁଠୁ ବଡ କଥା ସେ ସମୟରେ ଭାରତର ଉପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଥିବା ହମିଦ୍ ଅନସାରୀ ତାଙ୍କୁ ଭାରତ ଆସିବାକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲେ।

ହମିଦ ଅନସାରୀଙ୍କ ଉପରେ ନୁସରତ ମିର୍ଜାଙ୍କ ଏପରି ଦାବି ଏବେ ସାରା ଭାରତକୁ ବିଚଳିତ କରିଛି। ଏକ ୟୁଟ୍ୟୁବ ଚ୍ୟାନେଲକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସାକ୍ଷାତକାରରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସାମ୍ବାଦିକ ତତ୍କାଳୀନ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହମିଦ ଅନସାରୀ ଏବଂ ଏକ ଇଂରାଜୀ ଖବରକାଗଜ ମିଲି ଗେଜେଟର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଜାଫରୁଲ ଇସଲାମ ଖାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଏକ ବଡ଼ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ନୁସରତ। ପାକିସ୍ତାନୀ ସାମ୍ବାଦିକ ନୁସରତ ମିର୍ଜା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ହମିଦ ଅନସାରୀ ଏବଂ ଜାଫରଲ ଇସଲାମ ଖାନଙ୍କ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କ୍ରମେ ଭାରତ ଆସିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ସେ ଭାରତରୁ ଅନେକ ଗୁପ୍ତ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରି ଆଇଏସଆଇକୁ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଏହି ସାକ୍ଷାତକାରରେ ନୁସରତ ମିର୍ଜା ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ 2005 ରୁ 2011 ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର 15 ଟି ରାଜ୍ୟ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ ।

ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର 56 ମୁସଲମାନ ସାଂସଦ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ପାକ୍ ସାମ୍ବାଦିକ ନୁସରତ ମିର୍ଜାଙ୍କ ଦାବି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏକ ଅଡୁଆ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ହମିଦ ଅନସାରୀ ଏବଂ ଜାଫରୁଲ ଇସଲାମ ଖାନଙ୍କ ସହ ଲୋକମାନେ ସେହି ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ରରେ ମନମୋହନ ସିଂ ସରକାରଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ହମିଦ ଅନସାରୀ ଦୁଇଥର ଦେଶର ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ପାକିସ୍ତାନ ସାମ୍ବାଦିକ ଚଣ୍ଡିଗଡ଼, ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସହର ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ତେବେ 2010ରେ ତତ୍କାଳୀନ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହମିଦ ଅନସାରୀ ତାଙ୍କୁ ଆତଙ୍କବାଦ ଉପରେ ଏକ ସେମିନାର ପାଇଁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲେ।

ନୁସରତଙ୍କ ମୁତାବକ ୨୦୧୧ରେ ତାଙ୍କୁ ଭେଟିଥିବା ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ଆୟୋଗର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜଫରୁଲ ଇସଲାମ ଖାନ ମଧ୍ୟ ସାକ୍ଷାତ କରିଥିଲେ। ମିର୍ଜା ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାର ନେତୃତ୍ଵକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ନିରାଶ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ସେ ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଅନେକ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି। ଭାରତରେ ଉର୍ଦ୍ଦୁରେ ସମସ୍ତ ସଂପାଦକ ତାଙ୍କର ବନ୍ଧୁ । ଯେବେ ବି ସେ ଭାରତ ଆସିଛନ୍ତି ସାକ୍ଷାତକାର ଦେଇଥିବା ନୁସରତ କହିଛନ୍ତି।ଏବେର କଂଗ୍ରେସ ମୁଖପାତ୍ର ତଥା ତତ୍କାଳୀନ ହମିଦ ଅନସାରୀଙ୍କ ସ୍ପେଶାଲ ଡ୍ୟୁଟି (ଓଏସଡି) ଅଫିସର ଗୁରୁଦୀପ ସିଂ ସପାଲ ଏହି ଅଭିଯୋଗକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି । ଏପରି ଅଭିଯୋଗର ରାଜନୀତିକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ରହିଛି । 2007-2012 ଏବଂ 2012-2017 ସପଲ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ହମିଦ ଅନସାରୀଙ୍କ ପରାମର୍ଶଦାତା ଭାବରେ କାମ କରିଥିଲେ। ସପାଲ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସ୍ତମ୍ଭକାର କ୍ୟାମେରାରେ କେବେ କହି ନାହାଁନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ ହମିଦ ଅନସାରୀ ତାଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିଛନ୍ତି।

  • ଅଭିଷେକ ପୁରୋହିତଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button