ବିଶ୍ୱରାଜନୀତି

ଖାଲିସ୍ତାନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତ କହିଛି ଯେ, ଅଭିବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ୱାଧୀନତା ନାମରେ ହିଂସାକୁ ପ୍ରଶ୍ରୟ ଦେବା ଭୁଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଅଭିବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ୱାଧୀନତା ନାମରେ କାନାଡା, ଆମେରିକା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶରେ ଖାଲିସ୍ତାନୀ ସମର୍ଥକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହିଂସା ଏବଂ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦର ଯଥାର୍ଥତାକୁ ଭାରତ ଦୃଢ ନିନ୍ଦା କରିଛି । ଭାରତ କହିଛି ଯେ, ଭାରତୀୟ କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ଏବଂ ପରିସରର ସୁରକ୍ଷା ହେଉଛି ସ୍ଥାନୀୟ ସରକାରଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ ଏବଂ ଆମେ ଏଥିପାଇଁ ସର୍ବଦା ଚାପ ପକାଇବୁ ।

ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏକ ସାପ୍ତାହିକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କାନାଡାରେ ଭାରତୀୟ କୂଟନୀତିଜ୍ଞଙ୍କ ପ୍ରତି ହିଂସାକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ପୋଷ୍ଟର ସହ ଜଡିତ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଉଥିବା ବେଳେ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ଅରିନ୍ଦମ ବାଗଚି ଏହି କଥା କହିଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ତାଙ୍କୁ କାନାଡା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଭିବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ୱାଧୀନତା ଉପରେ ଦେଇଥିବା ବିବୃତ୍ତି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଇଥିଲା ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତୀୟ କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ତଥା ରାଜନୈତିକ ପରିସର ବିରୁଦ୍ଧରେ ପୋଷ୍ଟର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗ୍ରହଣୀୟ ଏବଂ ଆମେ ଏହାକୁ ଦୃଢ ନିନ୍ଦା କରୁଛୁ । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆମେ କାନାଡା ସରକାରଙ୍କ ସହ ଦୃଢ ଭାବରେ ଆଲୋଚନା କରିଛୁ ।

ଅଭିବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ୱାଧୀନତାର ଅପବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବାରୁ ଏହା ଚିନ୍ତାଜନକ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ହିଂସା, ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦ ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉଛି । ଏଭଳି ଉପାଦାନ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଏବଂ ଭାରତୀୟ କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ଏବଂ ରାଜନୈତିକ ପରିସରକୁ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଆମେ ସଂପୃକ୍ତ ସରକାରମାନଙ୍କୁ ଚାପ ଜାରି ରଖିବୁ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକା, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନରେ ହିଂସାକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ଏଭଳି ପୋଷ୍ଟର ମଧ୍ୟ ଆମେ ଦେଖିଛୁ । ଏଭଳି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କୌଣସି ଭୋଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ରାଜନୀତି ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button