କ୍ରୀଡ଼ା

ଅଲ୍ ଓଡିଶା ଇଣ୍ଟର କ୍ଲବ ଭାରୋତ୍ତୋଳନ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ : ସ୍ପୋର୍ଟସ ହଷ୍ଟେଲ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଚାମ୍ପିୟନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଅଲ୍ ଓଡିଶା ଇଣ୍ଟର କ୍ଲବ୍ ଭାରୋତ୍ତୋଳନ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍, 2023 ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଶେଷ ହୋଇଛି । ସ୍ପୋର୍ଟସ୍ ହଷ୍ଟେଲ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଚାମ୍ପିଅନ୍ ହୋଇଥିଲେ । ବିୟର ହନୁମାନ କ୍ଲବ, ଗଞ୍ଜାମ ପ୍ରଥମ ରନର୍ ଅପ୍ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଶଙ୍କର ଫିଜିକାଲ୍ କ୍ଲବ୍ ଗଞ୍ଜାମ ଦ୍ୱିତୀୟ ରନର୍ ଅପ୍ ହୋଇଛି । ବିଜେତାମାନଙ୍କୁ କାଲିଙ୍ଗା ସ୍ପୋର୍ଟସ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସର ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏଚପିସି ଭାରୋତ୍ତୋଳନ ହଲରେ ଆୟୋଜିତ ସମାରୋହରେ ପଦକ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସମାରୋହରେ କ୍ରୀଡ଼ା ଏବଂ ଯୁବ ସେବା ସଚିବ ଭିନିଲ କୃଷ୍ଣ, କ୍ରୀଡ଼ା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ଦାସ ଏବଂ କ୍ରୀଡ଼ା ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଏଥିସହ ଉଚ୍ଚ-ପ୍ରଦର୍ଶନ କେନ୍ଦ୍ରର ପ୍ରତିନିଧୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

ଓଡିଶାର 10 ଟି ଜିଲ୍ଲାର 20ଟି ଭାରୋତ୍ତୋଳନ କ୍ଲବ୍ ରୁ 200 ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରତିଭାବାନ ଲିଫ୍ଟର ସେମାନଙ୍କର ଦକ୍ଷତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚତା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିଲେ ।

ଶ୍ରେଷ୍ଠ ତିନୋଟି କ୍ଲବ ମଧ୍ୟରେ କେବଳ କିଛି ପଦକ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଥିଲା । ସ୍ପୋର୍ଟସ ହଷ୍ଟେଲ ଭୁବନେଶ୍ୱର 12ଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ, 4ଟି ରୌପ୍ୟ ଏବଂ 5ଟି ବ୍ରୋଞ୍ଜ ସହ ମୋଟ 21ଟି ପଦକ ଜିତିଛି । ବିୟର ହନୁମାନ କ୍ଲବ 8ଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ, 7ଟି ସିଲଭର ଏବଂ 7ଟି ବ୍ରୋଞ୍ଜ ସହିତ 22ଟି ପଦକ ଜିତିଥିବାବେଳେ ଗଞ୍ଜାମର ଫିଜିକାଲ କ୍ଲବ 4ଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ, 9ଟି ସିଲଭର ଏବଂ7 ଟି ବ୍ରୋଞ୍ଜ ସହିତ 20ଟି ପଦକ ଜିତିଛି |

ଉଦ୍ଯାପନୀ ସମାରୋହରେ ଚାମ୍ପିୟନମାନଙ୍କୁ ଟ୍ରଫି ଉପସ୍ଥାପନ କରି କ୍ରୀଡ଼ା ଏବଂ ଯୁବ ସେବା ସଚିବ ଭିନିଲ କୃଷ୍ଣ ଆଥଲେଟମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇବା ସହ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିବା ସମସ୍ତଙ୍କୁ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି, “ସମସ୍ତ ବିଜେତା ଏବଂ ସମସ୍ତ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ, ଯେଉଁମାନେ ତିନି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କଡ଼ା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଦେଇଛନ୍ତି । ଭାରୋତ୍ତୋଳନର ଶୃଙ୍ଖଳା ଓଡିଶାରେ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ଏବଂ ଆମେ ଏହାକୁ ସମର୍ଥନ ଏବଂ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ । ଭବିଷ୍ୟତର ପ୍ରୟାସ ପାଇଁ ମୁଁ ସମସ୍ତ ଆଥଲେଟ୍ ମାନଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଉଛି। ”

ବହୁ ଭାରୋତ୍ତୋଳକଙ୍କୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେଉଥିବା ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଓଡ଼ିଶା ଭାରୋତ୍ତୋଳନ ଏଚପିସି ସମେତ ଓଡ଼ିଶାର ଭାରୋତ୍ତୋଳନର ବିକାଶ ତଥା ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଗରେ ଅନେକ ଅଗ୍ରଗତି କରିଛି । ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ କ୍ରୀଡ଼ାର ବିକାଶ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ବାରମ୍ବାର କୋଚିଂ କର୍ମଶାଳା ଆୟୋଜନ କରିଥାଏ ଏବଂ ରାଜ୍ୟରୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞାକାରୀ ଉଠାଣକାରୀଙ୍କୁ ବର ଦେବା ପାଇଁ 40 ରୁ ଅଧିକ ତୃଣମୂଳ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛି।

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସୁଗମ ଆଚରଣ ପାଇଁ କ୍ରୀଡ଼ା ବିଭାଗ, ଓଡିଶା ଭାରୋତ୍ତୋଳନ ସଂଘ ଏବଂ ଭାରୋତ୍ତୋଳନ HPC ଦଳ ପ୍ରତି ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ କ୍ଲବଗୁଡିକ ଖୁସି ଏବଂ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇଥିଲେ ।

ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ମମିତା ମଲିକ 40 କିଲୋଗ୍ରାମ ବର୍ଗରେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିବାବେଳେ ତୁଲସୀ ସାବର 45 କିଲୋଗ୍ରାମ ବର୍ଗରେ ଏବଂ ମୀନା ସିଂ 49 କିଲୋଗ୍ରାମ ବର୍ଗରେ ଜିତିଥିଲେ। ପୁରୁଷ ପ୍ରତିଯୋଗୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବି ଗଣେଶ 49 କିଲୋଗ୍ରାମ ବର୍ଗରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିବାବେଳେ ବିଭୂତି ଭୂଷଣ ସାହୁ 55 କିଲୋଗ୍ରାମ (ଗ୍ରୁପ୍ ବି) ବର୍ଗରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛନ୍ତି ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ 6 ଟି ଇଭେଣ୍ଟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା, 55 କିଲୋଗ୍ରାମ ବର୍ଗ (ଗ୍ରୁପ୍ ବି) ରେ ନର୍ତମ ବାଦତିଆ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଥିବାବେଳେ ସୁନୀଲ ପ୍ରଧାନ 61 କିଲୋଗ୍ରାମ ବର୍ଗରେ ଜିତିଥିଲେ। ସୁନ୍ଦରାରାୟା ଗୋଲାରୀ 67 କିଲୋଗ୍ରାମ ବର୍ଗରେ ଏକ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ଏବଂ 73 କିଲୋଗ୍ରାମ ବର୍ଗରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରି କାନହା ବେହେରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ ।

ବାଳିକାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରଣଜିତ ମାହି 55 କିଲୋଗ୍ରାମ ବର୍ଗରେ ପ୍ରଥମ ଏବଂ 64 କିଲୋଗ୍ରାମ ବର୍ଗରେ ଡେବି ଖିଲା ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି। 71 କିଲୋଗ୍ରାମ ବର୍ଗରେ ଅଞ୍ଜୁଲା ଗାଉଣ୍ଡ ତାଙ୍କ ସାଥୀମାନଙ୍କଠାରୁ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ ।

ତୃତୀୟ ଦିନ 89 କିଲୋଗ୍ରାମରେ ରାଜେଶ ବଲବନ୍ତର ଏବଂ 96 କିଲୋଗ୍ରାମରେ ଆଦିତ୍ୟ ସାହୁଙ୍କ ବିଜୟରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। 81 କିଲୋଗ୍ରାମ ବର୍ଗରେ ରୁଦ୍ର ମାଧବ ବାଦତିଆ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ, ରାଜ ରଣଭୀର ଖୁଣ୍ଟିଆ 102 କିଲୋଗ୍ରାମ ବର୍ଗରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଥିଲେ । 109 କିଲୋଗ୍ରାମ ଏବଂ 109 କିଲୋଗ୍ରାମ ବର୍ଗରେ ଶୁଭକାନ୍ତ ବିଶ୍ୱଲ ଏବଂ ଆଶୁତୋଷ ପଟ୍ଟନାୟକ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛନ୍ତି।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button