ଜାତୀୟ

ଭାରତୀୟ ସମ୍ବିଧାନ ମାନବୀୟ ସଂଘର୍ଷର ପ୍ରସଙ୍ଗ: ସିଜେଆଇ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଜି ସମ୍ବିଧାନ ଦିବସ। ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଡିୱାଇ ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡ କହିଛନ୍ତି କି, ଭାରତର ସମ୍ବିଧାନ କେବଳ ଆଇନ ସମ୍ବଳିତ ନୁହେଁ ବରଂ ମାନବୀୟ ସଂଘର୍ଷ ଓ ଉତ୍ଥାନର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ କହିଥାଏ। ସମାଜରେ ପଛୁଆ ଓ ଦଳିତ ଏହାର ବୁନିୟାଦ ରଖିଛି। ସମ୍ବିଧାନର ନିର୍ମାଣ ଲଗାତର ଚାଲୁଥିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅଟେ। ବ୍ରିଟିଶ ରାଜ ଓ ଏହା ପୂର୍ବର କୋର୍ଟରେ ନାଗରିକମାନଙ୍କ ଅଧିକାରର ହନନ ହେଉଥିଲା।

ଡିୱାଇ ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡ କହିଥିଲେ କି, ମୁଁ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଭାବେ ମୋର ଦାୟିତ୍ବ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟରେ ବିଚାରପତିମାନେଙ୍କ ସହ ଓ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରରେ ନ୍ୟାୟପାଳିକା ସହ ମିଳିମିଶି ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନ୍ୟାୟ ସୁଲଭ କରାଇବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଇବା। ଏହା ଆବଶ୍ୟକ କି, ନ୍ୟାୟପାଳିକା ଲୋକଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିପାରୁ ଓ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିବାର ଅପେକ୍ଷା କରାନଯାଉ।

କେଭିଡ କାଳରେ ଆମେ ବୈଷୟିକ ଢାଞ୍ଚାକୁ ମଜବୁତ କରି ଜନତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନ୍ୟାୟକୁ ପହଞ୍ଚାଇଛେ। ସମସ୍ତ ହାଇକୋର୍ଟ ଓ ଜିଲ୍ଲା କୋର୍ଟକୁ ଅନୁରୋଧ କି, ଏହି ଢାଞ୍ଚାକୁ ଶେଷ ନ କରି ବରଂ ମଜବୁତ କରିପାରିବା। ଫଳରେ ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ସିଷ୍ଟମକୁ ଆହୁରି ସୁବିଧାଜନକ କରି ପାରିବା।

ସେ ଆଗକୁ କହିଛନ୍ତି, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆଜି ବହୁ ଯୋଜନାଗୁଡିକର ଆରମ୍ଭ କରୁଛନ୍ତି। ଭର୍ଚ୍ୟୁଆଲ ଜଷ୍ଟିସ କ୍ଲାସ, ଡ୍ୟାସ ବୋଡ, ଜଷ୍ଟିସ ମୋବାଇଲ ଆପ ସହ ବହୁ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଡିଜିଟାଲ ଗ୍ରୀନକୋର୍ଟ ବିନା ପେପେରର ହେବ। ଭାରତୀୟ ନ୍ୟାୟପାଳିକା ଜନତାଙ୍କ ଦ୍ବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନ୍ୟାୟକୁ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି। ଯୁବା ଚିନ୍ତାଧାରା ନ୍ୟାୟକୁ ସୁଲଭ କରାଇବାର ପଥରେ ଆଗରେ ରହିଛି।

ସମ୍ବିଧାନ ଦିବସରରେ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ କିରନ ରିଜିଜୁ କହିଛନ୍ତି କି, ବାବା ସାହେବ ଆମ୍ବେଦକର କହିଥିଲେ କି, ସ୍ବାଧୀନତା ପରେ ଆମେ ନିଜ ବିଫଳତାସବୁକୁ ଇଂରାଜୀ ଉପରେ ନଷ୍ଟ କରିବୁ ନାହିଁ। ଆମକୁ ଆମ ବିଫଳତାର ଦାୟିତ୍ବ ନେବାକୁ ହେବ। ନ୍ୟାୟ ପାଇବାକୁ ସୁବିଧା ପ୍ରଥମ ସର୍ତ୍ତ, ଯାହାକୁ ଆମେ ଆଧୁନିକ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳରୁ ହାସଲ କରିବାରିବା। ଲୋକଙ୍କୁ ଆଇନର ପରିଭାଷା ଲୋକଭାଷାରେ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇପାରିବା ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।  

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button