ଓଡ଼ିଶା

ବାହାରିଲାନି ଡ଼ମ୍ପିଂୟାର୍ଡ ବିବାଦରେ ସମାଧାନ: ୯ ମାସ ସମୟ ନେଲା ବିଏମସି

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଭୁଆଶୁଣି ଡ଼ମ୍ପିଂୟାର୍ଡ ବିବାଦରେ ବାହାରି ପାରିଲାନି ନିଷ୍କର୍ସ । ଦୀର୍ଘ ଦେଢ଼ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଚାଲିଥିବା ବୈଠକରେ ବାହାରିଲାନି ନିଷ୍କର୍ସ ।  ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଡକାଯିବ ଗ୍ରାମସଭା। ଗ୍ରାମସଭାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେବ ଚୂଡାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି।  ଡ଼ମ୍ପିଂୟାର୍ଡରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବାୟୋ ମାଇନିଂ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ନିର୍ମାଣ ସାମୟିକ ଭାବେ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। କାରଣ ଏଥିଲାଗି ବିଏମସି ୯ ମାସର ମହଲତ ମାଗିଛି। ଗ୍ରାମସଭାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭୁଆଶୁଣି ଡ଼ମ୍ପିଂୟାର୍ଡରେ ଅଳିଆ ପକାଇବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ଜିଦରେ ଅଟଳ ରହିଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ । ସେପଟେ ପୁଣି ଦୁଇରୁ ଅଧିକ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆବର୍ଜନାମୟ ହୋଇ ରହିପାରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ।

ରାଜଧାନୀରେ ଆବର୍ଜନାକୁ ନେଇ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଥିବା ବିବାଦରେ ବାହାରିଲା ନାହିଁ କୌଣସି ସମାଧାନ। ପୁଣି ଫେଲ ମାରିଲା ଦ୍ବିପାକ୍ଷିକ ଆଲୋଚନା । ଦୁଇଦିନ ପରେ ହେବ ନିଷ୍ପତି ।  ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ  ବନ୍ଦ ରହିବ ଭୁଆଶୁଣି ଡ଼ମ୍ପିଂୟାର୍ଡରେ ଅଳିଆ ପକାଇବା କାମ ।  

ଶନିବାର ବିଏମସି ଅଫିସରେ ଦୀର୍ଘ ଦେଢ଼ ଘଣ୍ଟା ଧରି ବୈଠକରେ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବାହାରିପାରିଲାନି ନିଷ୍କର୍ସ। ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଦାରୁଠେଙ୍ଗ ଜନପ୍ରତିନିଧି ଡାକିବେ ଗ୍ରାମସଭା। ଗ୍ରାମସଭାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେବ ଚୂଡାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି। ସୌହାର୍ଦ୍ଦ୍ୟପୂର୍ଣ୍ଣ ବାତାବରଣ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିଲା ବୈଠକ।

ହେଲେ ଡ଼ମ୍ପିଂୟାର୍ଡରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବାୟୋ ମାଇନିଂ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ପାଇଁ ୯ ମାସର ମହଲତ ମାଗିଲା ବିଏମସି। ନିର୍ମାଣ ସାମୟିକ ଭାବେ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି। ଗ୍ରାମସଭାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭୁଆଶୁଣି ଡ଼ମ୍ପିଂୟାର୍ଡରେ ଅଳିଆ ପକାଇବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଜିଦରେ ଅଟଳ ରହିଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ।

ମେୟରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆହୁତ ବୈଠକରେ ଦାରୁଠେଙ୍ଗ ଗାଁର ଜନପ୍ରତିନିଧି, ବିଧାୟକ ସୁରେଶ ରାଉତରାୟ ଓ ବିଏମସିର ଅଧିକାରୀ ସାମିଲ୍ ହୋଇଥିଲେ। ଖୁବଶୀଘ୍ର ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହେବ ବୋଲି ଗଣମାଧ୍ୟମ ସାମ୍ନାରେ ଦମ୍ଭୋକ୍ତି ବାଢିଛନ୍ତି ଭୁବନେଶ୍ୱର ମେୟର

ଏଭଳି ବିବାଦ ଭିତରେ ରାଜଧାନୀ ହେଉଛି ଆବର୍ଜନାମୟ। ଭୋଗୁଛନ୍ତି ଲୋକେ। ସେପଟେ ଦୁଇଦିନର ସମୟ ଭିତରେ, ରାଜଧାନୀରୁ ବାହାରୁଥିବା ଅଳିଆ, ଆବର୍ଜନା ପଡିବ କେଉଁଠି? କାହିଁକି ନା ଭୁବନେଶ୍ୱର ସହରରୁ ବାହାରୁଥିବା ଆବର୍ଜନାକୁ ଯେଉଁଠି ପକାଯାଉଥିଲା ସେସବୁ ଜଗା ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବାହାରକୁ ଗଲାଣି । ଭୁଆଶୁଣି ଡ଼ମ୍ପିଂୟାର୍ଡକୁ ଛାଡିଦେଲେ ବିଏମସି ପାଖରେ ଅଛି ତ ବିକଳ୍ପ ! ଯଦି ନାହିଁ ବା ସମାଧାନର ବାଟ ଯଥାଶୀଘ୍ର ନ ବାହାରେ ତେବେ ସାଙ୍ଘାତିକ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟିର ଆଶଙ୍କାକୁ ଟାଳିହେବନି। ।

ସିମ୍ପୁଲ ନାୟକଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button