ଜାତୀୟ

ଦିଲ୍ଲୀରେ ସ୍ବାଇନ ଫ୍ଲୁ ଭୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦିଲ୍ଲୀରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଚାଲିଛି। ଦୈନିକ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଦର ୨୦ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏପରି ସମୟରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ମଙ୍କି ପକ୍ସ ପରେ ପରେ  ସ୍ବାଇନ ଫ୍ଲୁ ମଧ୍ୟ ଭୟର ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨ଟି ସ୍ବାଇନ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲାଣି। ନୂଆ ସ୍ବାଇନ ଫ୍ଲୁରେ ସଂକ୍ରମିତ ଦ୍ବିତୀୟ ରୋଗୀଙ୍କ ବୟସ ୪୯। ଏହା ପରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଏହାକୁ ନେଇ ଜାରି କରିଛି ଆଲର୍ଟ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଫ୍ରିକାରେ ଦ୍ରୁତ ବେଗରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଚାଲିଛି ସ୍ବାଇନ ଫ୍ଲୁ। ଦିଲ୍ଲୀରେ ମଧ୍ୟ ଦୁଇ ଜଣ ସ୍ବାଇନ ଫ୍ଲୁ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ହଠାତ୍ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଘୁଷୁରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ଏକାଧିକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା। ମହରୋଲି ଓ ଦକ୍ଷିଣପୁରୀ ଅଞ୍ଚଳରେ  ଘୁଷୁରୀ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଅଧିକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା।

ସେପଟେ ସ୍ବାଇନ ଫ୍ଲୁରେ ସଂକ୍ରମିତ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଏମ୍ସରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଦ୍ବିତୀୟ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ସତର୍କ ହୋଇ ଯାଇଛି। ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି କି, ସରକାର ଏହାକୁ ନେଇ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଆଲର୍ଟ ରହିଛି। ଦ୍ବିତୀୟ ସ୍ବାଇନ ଫ୍ଲୁ ସଂକ୍ରମିତ ଆକାଶ ହସ୍ପିଟାଲ, ଦ୍ବାରକାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି। ସଂକ୍ରମଣ ନ ବଢିବା ପାଇଁ ପୁରା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି।

ସ୍ବାଇନ ଫ୍ଲୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ପକ୍ଷରୁ ସରକାରୀ ଓ ଘରୋଇ  ଏହି ପରି ୬ଟି ହସ୍ପିଟାଲରେ ୩୫ ଟି ବେଡ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖାଯାଇଛି।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button