ଓଡ଼ିଶା

ଅଳିଆ ରାଜନୀତି: ବିଏମସି ସହ ଆଲୋଚନା କରିବେ ସାଂସଦ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରାଜ୍ୟ ରାଜଧାନୀରେ ପୂତିଗନ୍ଧମୟ ପରିବେଶ । ଯୁଆଡ଼େ ଦେଖିଲେ ଖାଲି ଅଳିଆ ଆଉ ଅଳିଆ । ଅନେକ ସ୍ଥାନରୁ ଉଠିପାରୁନି ଅଳିଆ । ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଲେଣି ଲୋକେ। ଏ ମିଛ ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ଅପେକ୍ଷା ଗାଁରେ ରହିବା ଭଲ ବୋଲି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି ରାଜଧାନୀବାସୀ। ସେପଟେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସାଂସଦଙ୍କ ମେୟରଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିବା ସହ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରଶାସନ ନିଜ ସମସ୍ୟା ନ କହି ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରୁ । ଅନ୍ୟପଟେ ମେୟରଙ୍କ ଚିରାଚରିତ ଉତ୍ତର ଖୁବଶୀଘ୍ର ହେବ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ।

ଅଳିଆକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ । ଖପ୍ପା ହେଲେଣି ରାଜଧାନୀବାସୀ । ଦୁର୍ଗନ୍ଧରେ ଫାଟୁଛି ଭୁବନେଶ୍ବରର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳ । ପଚାରିଲେ କୁହାଯାଉଛି, ଖୁବଶୀଘ୍ର ହେବ ସମାଧାନ । ବହୁ ବିଳମ୍ବ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଘଟଣାରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିଛନ୍ତି ଭୁବନେଶ୍ୱର ସାଂସଦ । ମେୟରକୁ ଚିଠି ଲେଖି ତୁରନ୍ତ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି । ନ ହେଲେ ୨ତାରିଖ ଦିନ ବିଏମସି ଅଫିସରେ ମେୟରଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବେ ସାଂସଦ । ପ୍ରଶାସନ ନାଗରିକଙ୍କୁ ନିଜ ସମସ୍ୟା ନ କହି,ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ କରୁ । ଘରର ଡ୍ରଇଂ ରୁମ ଯଦି ଅଳିଆ ତାହେଲେ ପୁରା ଘର ଅଳିଆ ବୋଲି ଉଦାହରଣ ଦେଇ ତାଛଲ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ସାଂସଦ । ମେୟର, କର୍ପୋରେଟର ଓ ନାଗରିକଙ୍କ ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ସମାଧାନ ହେବା ଉଚିତ । କାହିଁକି ନାଗରିକ ଓ ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟରେ ସେତୁ ସାଜିଥିବା ସିଟିଜେନ ଚାର୍ଟର ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିଏମସି ବନ୍ଦ କରିଦେଲା ସେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି । ସେପଟେ ୨୦୦୮ରୁ ଦାରୁଠେଙ୍ଗ ବାସୀ ଡମ୍ପିଂୟାଡକୁ ନେଇ ବିରୋଧ କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ କାହିଁକି ଏଯାଏଁ ସମାଧାନ ହେଉନାହିଁ ? କେବଳ ଦାରୁଠେଙ୍ଗ ନୁହେଁ, ବରଂ ଅନ୍ଧାରୁଆ, ଚନ୍ଦକା, ଦଢ଼ା ପାଟନା, ବାରଙ୍ଗର କିଛି ଅଂଶ ସହିତ ଚନ୍ଦକା ହାତୀ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଏହା ଦ୍ଵାରା ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି ବୋଲି ସାଂସଦ କଡ଼ା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି । ସେପଟେ ପ୍ରତି ଥର ଭଳି ଏଥର ମଧ୍ୟ ମେୟରଙ୍କ ଉତ୍ତର ଚିରାଚରିତ। ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଖୁବଶୀଘ୍ର ହେବ କହି ଦାୟିତ୍ବ ସାରିଛନ୍ତି ।

ଏଭଳି ସମସ୍ୟା ଭିତରେ ନୟାନ୍ତ ହେଲେଣି ରାଜଧାନୀବାସୀ । ବିଭିନ୍ନ ଗଳିକନ୍ଦିରେ ଅଳିଆ ଉଠୁନଥିବାରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ସାଙ୍ଗକୁ ଦୂଷିତ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଏକଥା ଆମେ କହୁନାହୁଁ ବରଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ କହୁଛନ୍ତି । ଘରୁ ବାହାରିବା ମୁସ୍କିଲ ହୋଇପଡିଲାଣି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟିରେ ବାସ କରିବା ଅପେକ୍ଷା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ରହିବା ଭଲ ବୋଲି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି ରାଜଧାନୀବାସୀ ।

ବିଏମସି ସ୍ଥାନୀୟ ଅଂଚଳର ଲୋକଙ୍କୁ ମନେଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିବା ବେଳେ, ଭୂଆସୁଣୀ ଡମ୍ପିଂୟାଡରେ ଅଳିଆ ପଡିବ କି ନାହିଁ ସେନେଇ ରବିବାର ଦାରୁଠେଙ୍ଗରେ ବସିଛି ଗ୍ରାମସଭା । ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ନିଷ୍ପତି ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ହେବ । ଏବଂ ଅଳିଆ ଉଠା ସମସ୍ୟା ଦିଗ କେଉଁଆଡକୁ ଯିବ ତାହା ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବ ।

ସିମ୍ପୁଲ ନାୟକଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button