କୋର୍ଟ

୨୫ ହଜାର ନ୍ୟାୟିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଅଶ୍ଵସ୍ତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶର ପ୍ରାୟ ୨୫ ହଜାର ନ୍ୟାୟିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଅଶ୍ଵସ୍ତି । ଖୁବ ଶ୍ରୀଘ୍ର ମିଳିବ ବର୍ଧିତ ବେତନ । ୧ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୧୬ ରୁ ବଢିଥିବା ବେତନ ଲାଗୁ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ । ଏହା ସହ ତିନୋଟି କିସ୍ତିରେ ଲାଗୁ ବକେୟା ଏରିଅର ଦେବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି । ପ୍ରଥମ ତିନି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ବକେୟା ଦିଆଯିବ । ଏହାର ତିନି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ବକେୟା ଦରମା ୩୦ ଜୁନ୍ ୨୦୨୩ ସୁଦ୍ଧା ମିଳିପାରିବ ।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଏନଭି ରମଣା କହିଥିଲେ ଯେ ମାନସିକ ଶାରୀରିକ ସୁସ୍ଥତା ପାଇଁ ବିତ୍ତୀୟ କଲ୍ୟାଣ ଏକ ମହତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଅଟେ । ଖୁବଶୀଘ୍ର ବେତନ ଆୟୋଗ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନ୍ୟାୟିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଖୁସି ଖବର ମିଳିବ । ସପ୍ତମ ବେତନ ଆୟୋଗଙ୍କ ସୁପାରିଶ କ୍ରମେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ କର୍ମଚାରୀ ( ୧ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୧୬ ) ବର୍ଦ୍ଧିତ ବେତନ ଲାଗୁ ହେବ ।

ଗତ ୨୦୦୬ ରେ ଜିଲ୍ଲା ନ୍ୟାୟପାଳିକାଙ୍କ ନ୍ୟାୟାଧୀଶଙ୍କ ବେତନ ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ନ୍ୟାୟପାଳିକାଙ୍କ ବେତନ, ସେବା, ସର୍ତ୍ତ ଆଦିର ସମୀକ୍ଷା କରି ୨୦୧୭ ରେ ଦ୍ବିତୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ନ୍ୟାୟିକ ବେତନ ଆୟୋଗର ଗଠନ କରିଥିଲେ । ଏହା ବିରୋଧରେ କେତେକ ରାଜ୍ୟ ଆପତ୍ତି ଉଠାଇଥିଲେ । ନ୍ୟାୟପାଳିକା ବର୍ଗ ଅଲଗା ହୋଇଥିବା ସେମାନେ ଦାବି କରିଥିଲେ । ସଂଶୋଧିତ ନିୟମ ଲାଗୁ ହୋଇଥିଲେ କିଛି ସ୍ତରର ନ୍ୟାୟିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ସିଭିଲ ସର୍ଭିସରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବେତନ ଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରାପ୍ୟ ମିଳିଥାନ୍ତା ।

  • ସ୍ମରଜିତ ଆର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button