ଜାତୀୟରାଜନୀତି

ଜି୨୩ ପରାମର୍ଶ ମାନିଥିଲେ ସ୍ଥିତି ଭିନ୍ନ ଥାଆନ୍ତା: ତିୱାରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଗୁଲାମ ନବୀ  ଆଜାଦ ଦଳ ଛାଡିବା ପରେ କଂଗ୍ରେସରେ ଦେଖାଦେଇଛି ହଲଚଲ। ଏହାକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ମନୀଷ ତିୱାରୀଙ୍କ ବଡ ବୟାନ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଆମେ ଦଳରେ ଭଡାଟିଆ ନୋହୁଁ, ବରଂ ଭାଗୀଦାର। ଆମକୁ କୌଣସି ସାର୍ଟିଫିକେଟର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ।

କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦ ମନୀଷ ତିୱାରୀ ଗୁଲାମ ନବୀଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ କହିଛନ୍ତି, ଆମକୁ କୌଣସି ସାର୍ଟିଫିକେଟର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ମୁଁ ଏହି ପାର୍ଟିକୁ ୪୨ ବର୍ଷ ଦେଇଛି। ଆଗରୁ ମଧ୍ୟ ମୁଁ କହିଛି କି, ଆମେ କଂଗ୍ରେସର ଭଡାଟିଆ ନୁହଁ, ତାର ଭାଗିଦାର। ଯଦି ଏବେ ଆପଣ ଆମକୁ ବାହାର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ ତେବେ ଅନ୍ୟ କଥା, ଓ ଏହାକୁ ଦେଖିବୁ।

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଆମେ ୨୩ ଜଣ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ପତ୍ର ଲେଖି କହିଥିଲୁ କି, କଂଗ୍ରେସର ସ୍ଥିତି ଚିନ୍ତାଜନକ ରହିଛି,ଯାହା ଉପରେ ବିଚାର ବିମର୍ଷ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। କଂଗ୍ରେସକୁ ଅନେକ ଲୋକ, ପରିବାର ନିଜ ରକ୍ତରେ ସିଞ୍ଚନ କରିଛନ୍ତି। ଯଦିବି କାହାକୁ କିଛି ମିଳୁଛି ତେବେ ମାଗଣାରେ ମିଳିନାହିଁ।

ତିୱାରୀ ଆହୁରି ଆଗକୁ କହିଛନ୍ତି କି, ଲାଗୁଛି ୧୮୮୫ରୁ ବର୍ତ୍ତମାନର ଭାରତ ଓ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ବୟରେ ଦୂରତା ଆସିଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆତ୍ମନିରୀକ୍ଷଣର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ୨୦୨୦ ଡିସେମ୍ବର ୨୦ରେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଆବାସରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ଯଦି ସହମତି ହୋଇଥାନ୍ତା ତେବେ ସ୍ଥିତି ଏମିତି ହୋଇ ନ ଥାନ୍ତା।

ଆଜାଦଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ କହିବାକୁ ଯାଇ ସେ କହିଛନ୍ତି କି, ଉତ୍ତର ଭାରତର ଲୋକମାନେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭାବପ୍ରବଣ, ସ୍ବାଭିମାନୀ ହୋଇଥାନ୍ତି। ୧୦୦୦ ବର୍ଷ ଧରି ଏମାନେ ବାହ୍ୟ ଆକ୍ରମଣ ବିରୋଧରେ ଲଢିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ କଂଗ୍ରେସର ଚପରାସୀ ନେତାଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେବେ ତାକୁ ସହ୍ୟ କରିବା ସହଜ ନୁହେଁ। ଏମାନଙ୍କ ଧୈର୍ଯ୍ୟର ପରୀକ୍ଷା ନିଆଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।  

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button