Latest Newsଓଡ଼ିଶାଭୁବନେଶ୍ୱରରାଜନୀତିରାଜ୍ୟ

ଅପରାଜିତାଙ୍କୁ ବିଜେଡିର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା; ନବୀନ ଓଡିଶା,ବିକାଶର ଗୋଟେ ମହାମନ୍ତ୍ର

ଅପରାଜିତା ଷଡ଼ଙ୍ଗୀଙ୍କ ଟୁଇଟକୁ ବିଜେଡିର ଜୋରଦାର କାଉଣ୍ଟର କରିଛନ୍ତି ବିଜେଡି ମୁଖ୍ୟ ସଚେତକ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମୁଦୁଲି । ଓଡିଶା ନବୀନ ଓଡିଶା ବିକାଶର ଗୋଟେ ମହାମନ୍ତ୍ର । ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଓଡ଼ିଶାର ବିକାଶକୁ ଏହା ଆହୁରି ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବ । ଖବର ପାଇବା ପରେ ଓଡିଶାବାସୀ ଉତ୍ସାହିତ ଅଛନ୍ତି । ଅତୀତର ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ ପ୍ରତି ପଂଚାୟତ ପ୍ରତି ଗାଁ ର ତୃଣ ମୂଳ ସ୍ତରର ସମସ୍ୟାକୁ ସମାଧାନ କରିବା ଲାଗି ଯୋଜନା କରାଯାଇଥିଲା । ତା ଠୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ୟୟ ବରାଦ କରାଯାଇଛି ଏହି ଯୋଜନା ରେ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗାଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଞ୍ଚଳର ସାମାଜିକ ଓ ସଂସ୍କୃତିକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ଲାଗି ବି ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି । ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତିକୁ ଏଥିରେ ସ୍ଥାନିତ କରାଯାଇଛି । ନିର୍ବାଚନ ସହିତ ଏହି ଯୋଜନାର କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ । ଓଡ଼ିଶାର ବିକାଶ ପାଇଁ ଆମ ଓଡ଼ିଶା ନବୀନ ଓଡିଶା ଗୋଟେ ନୂତନ ଫର୍ଦ୍ଧ ।

ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କେଉଁଠି ଅଧା ରହିନି । ଯିଏ ଗାଁ କୁ ଯିବ ଗାଁର ଚିତ୍ର କୁ ଦେଖିବ ଜାଣି ପାରିବ । ଯେଉଁମାନେ ଏହା କହୁଛନ୍ତି ସେମାନେ ଗାଁ କୁ ଯାଇ ନାହାନ୍ତି ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ବସି କି ଟିପଣି ଦେଉଛନ୍ତି । ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତିକୁ ନିର୍ବାଚନ ସହ ଯୋଡ଼ିବାର କିଛି ମାନେ ନାହିଁ । ଯୋଜନାକୁ ଯେଉଁମାନେ ନିର୍ବାଚନ ସହ ଯୋଡୁଛନ୍ତି ସେମାନେ ଭୟବିତ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ କରୁଛନ୍ତି ।
ଏସ ଏଚ ଜି ମାଧମରେ ସମାଜରେ ଅବହେଳିତ ହୋଇ ରହିଥିବା ମା ମାନଙ୍କର ଉଥାନ ହୋଇଛି । ସମାଜିକ, ଅର୍ଥନୈତିକ ଓ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ହୋଇଥିବା ବିକାଶ କୁ ଅନ୍ୟ ମାନେ ସହି ପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି । କାହାର ଟିପଣିରେ କିଛି ଯାଏ ଆସେ ନାହିଁ । ଗାଁ ର ମହିଳା ମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଯେଉଁ ସମୀକରଣ ହୋଇଛି ରାଜନୈତିକ ଓ ସାମାଜିକ ଚିତ୍ର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି ତାହା ଦ୍ୱାରା ସମାଜର ବିକାଶ ହୋଇଛି ।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button