ଜାତୀୟ

ଭାରତୀୟ ସମ୍ବିଧାନ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ଓ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦସ୍ତାବିଜ: ସିଜେଆଇ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟକରଣ ସେତେବେଳେ ବାସ୍ତବରେ ଭାରତର ଲୋକଙ୍କର ହେବ ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ଭାରତର ବିବିଧତାକୁ ଆପଣେଇ ନେବେ ଓ ତାକୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇବେ। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ବାର କାଉସିଲ ଦ୍ୱାରା ଦେଶର ୭୬ ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ସିଜେଆଇ ଏପରି କହିଛନ୍ତି।

ସିଜେଆଇ ନିଜ ସମ୍ବୋଧନର ପ୍ରାରମ୍ଭରେ କହିଛନ୍ତି, ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତା ସଂଗ୍ରାମ ଖାଲି ଉପନିବେସିକ ସତ୍ତାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ନ ଥିଲା, ବରଂ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସମ୍ମାନ ଓ ଲୋକତନ୍ତ୍ରର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇବାକୁ ଥିଲା। ଭାରତରେ ଲୋକତନ୍ତ୍ରର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇବାର ଶ୍ରେୟ ଭାରତୀୟ ସମ୍ବିଧାନକୁ ପ୍ରଦାନ କାରିଛନ୍ତି ସିଜେଆଇ । ସେ ଭାରତୀୟ ସମ୍ବିଧାନକୁ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ଓ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦସ୍ତାବିଜ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି।

ସ୍ୱାଧୀନତା ମହୋତ୍ସବକୁ ସିଜେଆଇ ୭୫ ବର୍ଷର ପରିବତ୍ତନକାରୀ ଯାତ୍ରା ରୂପେ ଉପସ୍ଥାପିତ କରିବା ସହ ମହାତ୍ମାଗାନ୍ଧୀ, ମୋତିଲାଲ ନେହରୁ, ସର୍ଦାର ବଲ୍ଲଭ ଭାଇ ପଟେଲ, ସିଆର ଦାସ, ଲାଲା ଲଜପତ ରାୟ, ଭଗତ ସିଂ ପ୍ରମୁଖଙ୍କ ପରି ମହାନ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀଙ୍କ ଆଇନ ଗତ ଲଢେଇଠାରୁ ରାଜ ରାସ୍ତାରେ ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇଁ ଲଢିଥିବା। ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଉନବିବେସିକ ଆଇନ ଓ ବେଆଇନ ସାମ୍ରାଜ୍ୟବାଦ ବିରୋଧରେ ଏହି ରାଷ୍ଟ୍ରବାଦୀ ଓକିଲଙ୍କ ସ୍ୱର ଥିଲା, ଯାହା ରାଷ୍ଟ୍ରର କଥା ଗଠନ କରିଥିଲା ଓ ଭାରତୀୟ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତା ସଂଗ୍ରାମକୁ ଏକ ନୂଆ ମହତ୍ୱ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା।

ଏହି ମହୋତ୍ସବ କାଳରେ ସିଜେଆଇ ନ୍ୟାୟପାରିକା ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ ପୂର୍ବକ କହିଛନ୍ତି କି, ଆମ ନ୍ୟାୟିକ ପ୍ରଣାଳୀ ନାହିଁ କେବଳ ଲିଖିତ ସମ୍ବିଧାନ ଓ ତାର ଭାବନା ପ୍ରତି ନିଜ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ପ୍ରତି ଅଦ୍ୱିତୀୟ, ବରଂ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଲୋକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟକ୍ତ କରାଯାଇଥିବା ଅପାର ବିଶ୍ୱାସର କାରଣ ମଧ୍ୟ। ଲୋକମାନେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କି, ସେମାନଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟପାଳିକାଠାରୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ଓ ନ୍ୟାୟ ମିଳୁଛି। ସେମାନେ ଜାଣିଛନ୍ତି କି, ଯେତେବେଳେ କିଛି ଭୁଲ ହୋଇଥାଏ, ସେତେବେଳେ ନ୍ୟାୟପାଳିକା ସେମାନଙ୍କ ସହ ଠିଆହେବ। ଭାରତର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଲୋକତନ୍ତ୍ରରେ ସମ୍ବିଧାନର ସଂରକ୍ଷକ ହୋଇଛି। ସମ୍ବିଧାନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟକୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ଅଧିକାର ଦେଇଥାଏ।

ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୧୪୨ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପୂର୍ଣ୍ଣ ନ୍ୟାୟ କରିବାକୁ ଏହି ଶକ୍ତି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟର ଆଦର୍ଶ ବ୍ୟକ୍ତକୁ ଜୀବନ୍ତ କରିଥାଏ, ଯାହା, ଯେଉଁଠି ଧର୍ମ, ସେଠି ବିଜୟ ବିଶ୍ୱାସ ଉପରେ ଆଧାରିତ।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button